Zmiana to sprawa oczywista w każdej dziedzinie naszego życia. Nic zatem dziwnego, że zjawisko to niezmiennie funkcjonuje w każdej firmie. Zazwyczaj mają one na celu poprawę funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Aby jednak tak było i aby dana zmiana była wprowadzona prawidłowo i skutecznie, należy nią umiejętnie zarządzać. Problem może być o tyle trudny, że mian jest zazwyczaj ogólnie dużo.
Zarządzanie zmianą to zadanie dla jednej osoby – nie koniecznie ze szczebla kierowniczego. Oddelegowana do tego zadania osoba musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Jak zatem skutecznie zarządzać zmianą?
Ponieważ zmiany mogą dotyczyć rozmaitych kwestii, od samego zarządzania kadrami, poprzez profil firmy czy sposoby jej funkcjonowania, różne umiejętności będzie musiała posiadać osoba nimi zarządzająca.
Aby w firmie sprawnie została wprowadzona zmiana, należy zidentyfikować cele i opracować plan jej wprowadzenia. Weźmy np. pod uwagę zmianę systemu informatycznego lub programu jakim na co dzień operują pracownicy. Będzie to dla całej załogi moment bardzo trudny. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej boimy się tego, czego nie znamy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
Musimy się więc liczyć z tym, że w momencie kiedy pracownicy zostaną poinformowani o planach wprowadzenia zmiany w pierwszej chwili z pewnością staną okoniem, nie wiedząc nawet z czym mają do czynienia. Dobry plan wprowadzenia zmiany powinien zatem zakładać przeszkolenie pracowników i tym samym przygotowanie ich do nowej sytuacji.
Zaczynając zatem od samego początku, informacja o planach wprowadzenia zmiany musi być przekazana odpowiednio wcześnie całemu personelowi. Przed jej wprowadzeniem konieczne jest przygotowanie pracowników do nowej sytuacji. Warto też przygotować się na sytuację, kiedy dana zmiana okaże się nieskuteczna i wystąpi konieczność wycofania się z jej założeń – przyda się tutaj plan awaryjny.
Trzeba bowiem pamiętać, iż zmiany, bez względu na to, czy wywołane są czynnikami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi mogą się zwyczajnie nie przyjąć w danej firmie.