Konflikty są nieustannym i nieuniknionym elementem życia człowieka. Od zarania dziejów do dnia dzisiejszego nieustannie towarzyszą nam konflikty – rodzinne, społeczne, polityczne, a nawet zbrojne. Ten tekst poświęcony jednak będzie konfliktom występującym w miejscu pracy. Konfliktom, których uniknąć się nie da, gdyż są one wpisane w ludzką naturę. Pomimo jednak braku możliwości uniknięcia problemu, istnieją sposoby łagodzenia jego skutków.
Konflikt to nieodłączna część życia każdego przedsiębiorstwa. Nie ma firmy bez konfliktów między pracownikami, czy na linii pracodawcy-przełożeni. W razie wystąpienia jakiegoś konfliktu absolutnie najgorszą rzeczą, jaką można zrobić jest jego zignorowanie i udawanie, że nie ma problemu. Takie działanie jedynie pogorszy sprawę, pogorszy efektywność pracy, a w końcu kondycję finansową firmy.
Dlatego też zamiast zamiatać kłopoty pod dywan, należy stawić im czoła i postarać się sprawnie rozwiązać dany konflikt.
O charakterze, ilości i natężeniu konfliktów decyduje wiele czynników. Nie sposób przeanalizować wszystkie z nich, można by wręcz pokusić się o stwierdzenie, iż „ile konfliktów – tyle przyczyn”. Dlatego też poniżej zostaną jedynie zasygnalizowane najważniejsze, ogólne przyczyny konfliktów między pracownikami.
Pierwszym czynnikiem w tym przypadku jest ludzka osobowość i charakter. Tworząc zespoły należy zwracać uwagę na charaktery poszczególnych pracowników. Zestawienie w jednej grupie osób o całkowicie odmiennych sposobach bycia prędzej czy później musi skończyć się kłótnią. Warto też pamiętać, iż w każdej grupie zawsze znajdzie się co najmniej jedna jednostka konfliktowa mająca bardziej od pozostałych osób kłótliwą naturę i ograniczone możliwości percepcyjne. Należy na jej zachowania zwracać szczególną uwagę.
Drugim z czynników mogą być relacje i układy wewnątrz firmy oraz wynikający z nich wyścig szczurów o awanse i pieniądze pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Sukcesy jednego mogą budzić zazdrość i poczucie niesprawiedliwości u pozostałych zatrudnionych, co w naturalny sposób wygeneruje konflikty.
Z drugiej jednak strony, nie wolno też nie nagradzać za efektywną pracę. W takiej sytuacji pracownicy w ogóle stracą motywację do robienia czegokolwiek ponad ich obowiązki i staną się całkowitymi minimalistami. Konflikty mogą wywoływać też różne inne czynniki (poza wspomnianą rywalizacją).
Mogą to być wszelkiego rodzaju zmiany, reformy restrukturyzacje, zwolnienia, niewyraźny podział kompetencji i niezdrowia konkurencja.