Dlaczego zwinne zespoły stały się tak popularne?
Zwinne zespoły zyskały na popularności ze względu na to, że ich praca pozwoliła na rozwiązanie problemów, jakie narastały w zespołach tradycyjnych. W zespołach zwinnych stawia się na elastyczność pracowników oraz umiejętności do szybkiego i samodzielnego rozwiązywania problemów.
Zmianie ulegla także organizacja i hierarchia takiego zespołu, pozwalając pracownikom na indywidualny dobór zadań dla siebie w zależności od posiadanej wiedzy i ekspertyzy w danym temacie.
Podczas kiedy w zespołach tradycyjnych obowiązki najczęściej były przydzielane członkom indywidualnie, w zespołach zwinnych obowiązki i zadania do realizacji są przydzielane grupowo. Ponadto, sukces liczy się miarą wysiłku całego zespołu, a nie indywidualnie – ważna jest komunikacja i usprawnione działanie.
W zespołach zwinnych liczy się podejście „ochocze” do wykonania danych zadań. Pracownicy powinni wykazywać się postawą gotowości oraz podejmowania wyzwań wynikających z projektu.
Często stosuje się założenia agile w połączeniu z elementami z innych sposobów zarządzania. Niektóre metody doskonale wspierają procesy zwinnego zarządzania i można do nich zaliczyć scrum, kanban, czy lean. Pozwalają na lepsze śledzenie postępów pracy i są lepszą miarą pomyślnego zakończenia projektu.
W zarządzaniu zwinnym liczy się rozwijanie projektu w stosunkowo prosty sposób. Nie każdy projekt można realizować przy użyciu tego sposobu zarządzania, jednak rozwiązanie to sprawdza się niemniej w takich sektorach, jak IT, komunikacja, produkcja.
Agile szkolenia stały się modne, oferując zakres wiedzy niezbędny do prawidłowej pracy i poprawnie wdrożonego systemu agile do projektu. Decydując się na uczestnictwo w takich warsztatach warto jest zapisać się na agile pm practitioner egzamin, którego zdanie potwierdza posiadanie wymaganej wiedzy.
Często poruszana jest tematyka metody scrum, która odnosi się do typu organizacji zespołu. Szkolenie scrum przedstawia w szczegółach, czym jest i jak wygląda organizacja zespołu. Szkolenia scrum master czy szkolenia product owner pozwalają na zapoznanie się z zakresem obowiązków przypisanych do tych zespołowych ról.