Stres jest wyjątkową reakcją organizmu, która pojawia się w przypadku trudnych sytuacji, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, bądź w przypadku zbyt dużego obciążenia psychicznego, fizycznego lub zbyt intensywnych bodźców. Od tego, w jaki sposób reagujemy na stres, jak wiele sytuacji stresowych pojawia się w naszym życiu i jak bardzo jesteśmy obciążeni zależy nasze zdrowie.
Jedną z pierwszych reakcji na stres jest duży wyrzut adrenaliny, która na krótki czas znacząco poprawia sprawność naszego mózgu i całego organizmu. Wydajność znacząco się zwiększa, dzięki czemu pracujemy znacznie szybciej, wydajniej i intensywniej. W krótkim okresie czasu nie stanowi to zbyt dużego problemu, jednak przy dłuższym narażeniu na stres mogą pojawić się problemy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
Taka reakcja stresowa powinna zmotywować organizm do przetrwania, ale wykorzystywana podczas pracy podnosi jej wydajność. Przy pierwszych objawach stresu znacząco przyspiesza bicie serca i oddech, dzięki czemu wszystkie komórki organizmu są znacząco silniej zaopatrywane w tlen. Jednocześnie, wszystkie inne funkcje życiowe, jak choćby trawienie przechodzą na dalszy plan, aby w pełni zmobilizować się na walce z zagrożeniem.
Zarządzanie stresem polega na tym, by wykorzystać umiarkowany, pierwszy stres, jaki się pojawia. W przypadku umiarkowanego stresu poprawia się koncentracja, spostrzegawczość i wydajność. Jest to stymulator do realizacji zadań i osiągania założonych celów. Jeśli jednak reakcja organizmu na stres się przedłuża, trwa przez długi okres czasu, zaczynają pojawiać się pierwsze negatywne skutki.
Poziom adrenaliny nie wraca do normalnego poziomu, organizm pozostaje cały czas w stanie najwyższej gotowości, przez co szybko traci siły i zużywa pokłady zapasowej energii. Szybko spada także odporność organizmu, zaczynają się problemy krążeniowe i jesteśmy wyjątkowo narażeni np na zawał serca bądź udar mózgu. '
W żołądku produkowanych jest więcej kwasów trawiennych, które podrażniają śluzówkę powodując bóle brzucha i problemy trawienne. Nadmiernie długie narażenie na stres jest bezpośrednim powodem wielu chorób.