Zmiany w głównej mierze dotyczą treści zawartej w świadectwach pracy czy terminów w jakich ma być ono wydane byłemu już pracownikowi przez pracodawcę. Nowe rozporządzenie zakłada, że pracodawca, który funkcjonuje na zasadzie agencji pracy tymczasowej zobowiązany będzie do wydania każdemu pracownikowi świadectwa pracy w którym będzie widniał zapis zawierające niezbędne dane pracodawcy, na rzecz którego dany pracownik wykonywał powierzoną mu tymczasową pracę zarobkową.
Największe zmiany dotyczyć mają terminów w jakich świadectwo pracy powinno być wydane z rozróżnieniem poszczególnych przypadków. I tak pracodawca na wydanie nowego świadectwa pracy ( jeśli sąd uzna wszczęte przez drugą stronę powództwo o sprostowanie wydanego wcześniej dokumentu) ma nie więcej niż 7 dni, do tej pory przed wejściem nowelizacji ustawy czas ten wynosił maksymalnie 3 dni.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr:
Dodatkowo pracodawca nie będzie w stanie uniknąć uzupełnienia informacji w świadectwie pracy o powodach ewentualnego przywrócenia pracownika do zatrudnienia. Wychodząc na przeciw problemom pracowników ustawodawca postanowił również rozwikłać pewne nieścisłości dotyczące nie wydania ( z różnych przyczyn) pracownikowi świadectwa pracy w ustawowym terminie 7 dni - jeśli nie jest ono możliwe pracodawca zobowiązany jest wysłać je za pomocą poczty, koniecznie z doręczeniem do rąk własnych.
Zmianom ulega także czas, w jakim pracownik będzie miał prawo zgłosić się w celu poprawienia lub uzupełnienia nieprawidłowych danych zawartych w świadectwie pracy - do tej pory czas ten wynosił 3 dni, po wejściu nowych przepisów ma się wydłużyć on do 7 dni roboczych. Nowe świadectwo pracy poza danymi pracodawcy oraz pracownika koniecznie powinno zawierać okres zatrudnienia, wymiar etatu, rodzaj wykonywanej pracy, powód dla którego stosunek pracy został rozwiązany, ewentualny okres ( wraz z powodem) o jaki skrócona została obowiązująca umowa, wymiar wykorzystanego dotychczas urlopu ( rodzicielskiego, wypoczynkowego itp.), informację o ewentualnych zwolnieniach lekarskich lub służbie wojskowej, okresy nieskładkowe, ewentualne informacje o wejściu komornika na pensję.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też:
Gamma. Firma szkoleniowa roku.