Zmiany w farmaceutyce. Co i jak?
W tym roku weszła w życie nowa dyrektywa unijna. Stalo się tak z powodu rosnącej ilości przestępstw związanych z fałszowaniem leków czy sprzedażą takich które pochodziły z niewiadomych i niesprawdzonych źródeł.
Podstawowym źródłem sfałszowanych leków są sprzedawcy działający nielegalnie oferując je np. na bazarach lub w internecie.
Mimo, to inspekcja farmaceutyczna a także inne organy wykrywają przypadki obecności sfałszowanych produktów w legalnym łańcuchu dystrybucji.
Takie leki mogą wywoływać bardzo niekorzystne dla zdrowia efekty uboczne lub doprowadzić nawet do śmierci.
Aby więc zapobiegać tego typu incydentom Unia postanowiła wprowadzić nowe rozporządzenie dzięki któremu część problemów zostanie zażegnana.
Producenci będą zobowiązani do zastosowania zabezpieczeń mających na celu eliminacje wykonywania podróbek.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.
Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.
Poznaj nasze szkolenia:
Pierwsze z nich polega na naklejeniu na pudełka niepowtarzalnego kodu, wykonanego specjalną techniką. Kod ten będzie stanowił informacje o producencie leku, jego numerze seryjnym oraz dacie produkcji.
Wszystkie te informacje będą skupione na tym kodzie który dodatkowo zapobiegnie podrabianiu opakowań. Producent jest zobowiązany do zadbania by ten kod był odpowiedniej jakości.
Nie może być niewyraźny, zbyt mało kontrastowy lub uszkodzony. Wszytko musi być bardzo czytelne.
Zobacz inne szkolenia farmaceutyczne:
Ponadto celem rozporządzenia jest stworzenie europejskiego systemu baz danych poprzez który apteki, hurtownie oraz inne podmioty dostarczające leki pacjentom będą dokonywać weryfikacji autentyczności produktów medycznych przed ich wydaniem.
Drugim zabezpieczeniem jest specjalna naklejka która zapobiega otwarciu pudełka. Ma to uniemożliwić podmienianie nielegalnych leków za te sprawdzone. Wydawać by się mogło, że się to nie zdarza lecz tak nie jest.
Odnotowano wiele takich przypadków. Dyrektywa będzie obowiązywać od 9 lutego 2019, do tego czasu producenci muszą się dostosować do wytycznych.
Jeśli natomiast nie będą ich przestrzegać grożą im kary zarówno pieniężne jak i możliwość sankcji na ich produkty.