Jak nie doprowadzić do zasiedzenia służebności?

Osoby, które spotkały się z pojęciem służebności przesyłu często zbyt optymistycznie podchodzą do tego tematu, niejako z urzędu licząc na określone korzyści majątkowe.

Gamma - Jak nie doprowadzić do zasiedzenia służebności?

    Tymczasem temat tego szczególnego prawa rzeczowego wciąż jest dość grząski i może rodzić szereg komplikacji na drodze do ustanowienie satysfakcjonujących warunków umowy o służebności przesyłu. Innymi słowy hasło "szkolenie służebność przesyłu", powinno być znane w praktyce zarówno właścicielom nieruchomości, jak i przedsiębiorcom przesyłowym.

    Jednym z ważnych elementów instytucji służebności przesyłu jest bez wątpienia kwestia zasiedzenia.

    Można przyjąć ogólna zasadę, że pole manewru właściciela nieruchomości w zakresie uzyskania korzyści majątkowych z tytułu ustanowienia służebności przesyłu oraz bezumownego korzystania przez przedsiębiorcę przed jej ustanowieniem będą ograniczały dwa filary – przedawnienie samych roszczeń oraz postanie służebności przesyłu w drodze zasiedzenia.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje



    Fakt ten wynika podobnie, jak większość przepisów tego obszar wprost z kodeksu cywilnego. Warto tutaj przypomnieć, że służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym, które podlega zasiedzeniu.

    Zgodnie zatem z normami kodeksu cywilnego oraz orzecznictwem samego Sądu Najwyższego, do służebności przesyłu stosuje się te same przepisu, które swoje zastosowanie znajdują w przypadku służebności gruntowej.

    Tym samym z punktu widzenia przedsiębiorcy granicznym okresem, po którym może on rościć sobie prawo do służebności przesyłu w drodze zasiedzenia jest 20 lat w przypadku działania w dobrej wierze lub tez 30 lat kiedy działanie takie miało znamiona złej wiary.

    Po upływie tego okresu przedsiębiorca powinien wystąpić do sądu celem ustanowienia służebności przesyłu na drodze zasiedzenia służebności przesyłu. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że zarówno fakt zasiedzenia, jak i udowodnienie dobrej woli leży po stronie samego przedsiębiorcy.

    Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

    Jest to o tyle ważne, że nie obciąża właściciela nieruchomości koniecznością obrony swoich praw wobec przedsiębiorcy.

    Trzeba bowiem pamiętać, że po ustanowieniu służebności przesyłu w drodze zasiedzenia, właściciel nieruchomości traci prawo do roszczenia wynagrodzenia i odszkodowania za okres poprzedzający fakt ustanowienia służebności nawet jeżeli w okresie tym miało miejsce bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza