Kiedy iść do sądu w sprawie służebności przesyłu?
Urządzenia mogą przebiegać nad nieruchomością, mogą być położone na jej powierzchni lub zakopane pod ziemią.
Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie. Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu powinien być złożony we właściwej formie, czyli na piśmie.
Składający wniosek musi ponieść opłatę sądową, która wynosi 40 zł. W takim wniosku trzeba zażądać ustanowienia służebności przesyłu dla konkretnej działki i dla konkretnego przedsiębiorstwa przesyłowego.
Wniosek powinien również zawierać żądanie wynagrodzenia. Ważne aby wniosek był jasny i precyzyjny. Należy dokładnie określić o jakie urządzenie przesyłowe chodzi, np. o linie napowietrzną lub rurę gazową. Dokument powinien określać także położenie lub przebieg danych urządzeń przesyłowych.
W tym celu konieczne może być przygotowanie odpowiedniej mapy sporządzonej przez geodetę. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na odpowiednich kursach takich jak szkolenia służebność przesyłu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.
Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:
Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.
W sytuacji, kiedy istnieje spór między przedsiębiorstwem przesyłowym a właścicielem działki dotyczący przebiegu urządzeń przesyłowych, należy uwzględnić to we wniosku i zażądać przeprowadzenia dowodu z opinii geodety.
Tego typu kwestie omawia szkolenie prawo budowlane oraz szkolenia z prawa energetycznego poświęcone takim zagadnieniom. Osoby, które chcą wystąpić z takim wnioskiem do sądu zazwyczaj decydują się na pomoc prawnika. Trudno się temu dziwić - prawo budowlane jest skomplikowane, co dotyczy także przepisów związanych ze służebnością przesyłu.
Ustanowienie służebności przesyłu nie wymaga sprawy w sądzie. Jeśli obie strony zgadzają się co do warunków, wystarczy akt notarialny oraz zawarcie umowy między właścicielem nieruchomości i przedsiębiorcą przesyłowym.
Umowa powinna między innymi określać wynagrodzenie otrzymane z tytułu służebności przez właściciela nieruchomości.