Incoterms 2010 to najnowsza wersja zasad incoterms określających jak powinny wyglądać warunki transportu. Podobnie jak w przypadku każdych innych zasad incoterms 2010 posiada szereg reguł, zgodnie z którymi musi być przestrzegany, jak i wprowadzany w firmie.
Do najważniejszych z nich należy to, że obowiązują one tylko i wyłącznie kiedy dochodzi do obrotu dobrami materialnymi. Co ciekawe nie są to zasady obowiązkowe, tzn. nikt nie może na nas/czy na firmie wymusić ich korzystania – niemniej jednak w dużym stopniu usprawniają one wymianę. Jeśli już zdecydujemy się na ich wykorzystywanie to warto pamiętać, że mogą być one przydatne tylko gdy mówimy o imporcie lub eksporcie, czyli handlu międzynarodowym, zaś w danym kraju to normy handlowe specyficzne dla danego państwa są ważniejsze. Pojawia się więc pytanie, kto odpowiada i tworzy takie reguły?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Aktualne informacje o najnowszej wersji Incoterms® 2010 oraz nową klasyfikację reguł i terminów poznasz na szkoleniu INCOTERMS 2010
Szkolenie bazuje na następujących obszarach merytorycznych:
- incoterms 2010
- szkolenie incoterms
- reguły incoterms 2010
- formuły handlowe incoterms
- formuły handlowe incoterms 2010
Za wszystko odpowiada Międzynarodową Izba Handlowa (ICC), która posiada swoje autoryzowane komitety w poszczególnych krajach. Ich zadaniem jest nie tylko promowanie zasad incoterms, ale także tłumaczenie ich z oryginalnego języka (którym jest angielski) na języki rodzime. Reguły incoterms odnoszą się do ogólnie pojętego transportu materiałów od sprzedawcy do kupującego (mowa oczywiście o transporcie międzynarodowym). Obejmują one nie tylko sam aspekt przewozu towaru, ale także jego ochronę, koszta, jak i poniesienie ryzyka.
Same
incoterms 2010 są podzielone na liczne grupy, odpowiadające za odpowiednie warunki. Dzieli się więc je w zależności od opłat, momentu przeniesienia ryzyka, czy też odpowiedzialności za towary. W ramach tych podgrup znajdują się odpowiednie formuły incoterms. Incoterms 2010 należy więc traktować jak szereg usprawnień ułatwiający handel i transport na rynku światowym i choć (tak jak wspomniano) nie są obowiązkowe, to jednak warto dowiedzieć się o nich coś więcej, gdyż są one bardzo praktyczne.
Umożliwiają nie tylko bezpieczeństwo zakupu produktów z obcych krajów, ale jasno stawiają warunki jak będzie wyglądał ich transport. Szukając więc importerów warto szukać takich, którzy respektują zasady incoterms.