Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku

Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko stresującym wydarzeniem dla każdego kandydata: często w trakcie procesu rekrutacyjnego w niewielkich firmach, to właściciele i kierownicy, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami, biorą na swoje barki obowiązek znalezienia pracownika. To oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca także dla nas – tymczasowych rekruterów, którzy nie posiadają doświadczenia w procesach doboru kapitału ludzkiego

     
    Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko stresującym wydarzeniem dla każdego kandydata: często w trakcie procesu rekrutacyjnego w niewielkich firmach, to właściciele i kierownicy, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami, biorą na swoje barki obowiązek znalezienia pracownika.

    To oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca także dla nas - tymczasowych rekruterów, którzy nie posiadają doświadczenia w procesach doboru kapitału ludzkiego.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    REKRUTACJA I SELEKCJA PRACOWNIKÓW

    Ludzie są głównym składnikiem każdej organizacji. Dlatego też pozyskiwanie i zatrudnianie właściwych osób oraz zachęcanie ich do efektywnej pracy jest kluczem do sukcesu każdego zakładu pracy. Poznaj szkolenie skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników.

    Poznaj nasze szkolenia:

    Podstawowe etapy rozmowy kwalifikacyjnej

    Zasadniczo możemy wydzielić 5 etapów, które powinny być bazą do przeprowadzenia rozmowy o pracę:
    • wprowadzenie, które ma na celu ocieplenie atmosfery
    • charakterystyka firmy, opisanie stanowiska
    • pytania do kandydata
    • umożliwienie zadawania pytań od kandydata
    • zakończenie - podsumowanie rozmowy, określenie czasu do namysłu

    Zdarza się, że druga część rozmowy (opisanie stanowiska) jest przesuwana na sam koniec rozmowy. Niestety, prowadza to zamęt i sprawia, że być może obie strony tracą tylko cenny czas, dodatkowo uniemożliwia się kandydatowi przypomnienie cech czy umiejętności przydatnych do pełnienia danej funkcji.

    Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

    Każdy rekruter musi również odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejszym elementem jest oczywiście przestudiowanie życiorysu i listu motywacyjnego (jeśli on występuje).

    Następnie należy skupić się na niezbędnych pytaniach, które chcemy zadać: wynikają one głównie z chęci rozwinięcia konkretnych kwestii. Szczególnie, jeśli jesteśmy początkującymi rekruterami, lub jeśli nadesłanych aplikacji jest bardzo dużo, warto spisywać pytania do kandydatów, które pomogą nam w podjęciu decyzji.

    Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z prowadzeniem procesu doboru pracowników, mogą także przemyśleć udział w różnych kursach. Efektywna rekrutacja i selekcja pracowników szkolenie pozwoli na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności oraz sprawi, że z każdej rozmowy kwalifikacyjnej wyciągniemy to, co najlepsze dla nas i naszych kandydatów na miejsce pracy.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza