Prawo budowlane 2017
Od stycznia 2017 w najważniejszym dokumencie regulującym kwestie budownictwa pod względem prawnym, czyli w ustawie prawo budowlane nastąpiło wiele zmian. Są one dość obszerne, jednakże ich poznanie jest niezbędne jeżeli ktoś chce realizować jakiekolwiek inwestycje budowlane.
Najważniejszą zmianą jest to, iż poszerzono katalog prac, które nie będą wymagały zezwolenia na budowę. Należą do nich takie jak między innymi postawienie garażu, pomieszczeń gospodarczych o powierzchni do 35 mkw, niewielkiej suszarni czy altany.
Także bez jakiegokolwiek zezwolenia można na własnej działce budować basen czy oczko wodne pod warunkiem, iż jego powierzchnia nie przekroczy 50 mkw.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
Ponadto
wiele inwestycji będzie zamiast zezwolenia wymagało jedynie zgłoszenia do właściwego organu. Tutaj także nastąpiła zmiana na korzyść inwestorów, gdyż czas oczekiwania na tak zwaną niemą zgodę urzędu został skrócony. Poprzednio wynosił 30 dni, obecnie jest to 21 dni.
O pozwolenie na budowę czy remont nie trzeba już występować wówczas, gdy przedmiotem inwestycji jest zjazd na posesję. Jedynie te zlokalizowane przy drogach wojewódzkich lub krajowych wymagają zgłoszenia prac do właściwych organów, zjazdy z dróg gminnych i powiatowych nie wymagają nawet takiej czynności.
Znacząco zmieniły się także
przepisy dotyczące odstępstw od projektu. Wcześniej niewielkie różnice w wymiarach mogły być przeszkodą w zatwierdzeniu postawionego budynku przez nadzór budowlany.
Obecnie określono, iż jeżeli nie wynoszą one więcej niż 2 procent projektowanego wymiaru, nie ma konieczności sporządzania kolejnego, często dość kosztownego projektu zastępczego. Warunkiem jest jedynie to, aby postawiony budynek nie wykraczał poza obszar oddziaływania inwestycji.
Duża ilość
zmian w prawie budowlanym sprawia, że wiele osób ma problemy z ich dość szybkim przyswojeniem i interpretacją.
Dlatego też dla tych którzy chcą zrozumieć i poznać po zmianach prawo budowlane szkolenie z pewnością będą idealnym rozwiązaniem.
Wiele firm zajmuje się organizacją, dzięki czemu bez większych problemów można obecnie znaleźć miejsce, gdzie nie tylko profesjonalnie, ale także bardzo szybko
zainteresowane osoby zostaną wprowadzone w świat nowych przepisów.