Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?
Dlatego też w grudniu 2016 roku zdecydowano o dokonaniu wielu zmian w tym dokumencie, aby przede wszystkim znacząco ułatwić inwestorom realizację prac budowlanych.
Zmiany dotknęły w zasadzie cały dokument, jednakże w kilku działach jest ich znacznie więcej niż w innych. Największe i jak wskazuje wiele osób najkorzystniejsze dotyczą kwestii uzyskiwania pozwoleń na budowę czy remont obiektów budowlanych.
Po zmianach, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 roku, obiekty takie jak budynki gospodarcze o powierzchni do 35 mkw, altany, przydomowe baseny czy oczka wodne o powierzchni która nie przekracza 50 mkw są inwestycjami które można realizować bez konieczności uzyskiwania na nie pozwolenia na budowę, jak to miało miejsce wcześniej.
Do katalogu prac, które obecnie nie wymagają pozwolenia dołączyły także takie jak budowa zjazdów z dróg. Jedynie w przypadku zjazdów z dróg wojewódzkich i krajowych prace te podlegają tak zwanemu zgłoszeniu, w pozostałych przypadkach ( drogi gminne i powiatowe) nie ma nawet takiego obowiązku.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Mamy w Gammie doświadczenie we wprowadzaniu trybu pracy zdalnej w organizacjach. Powołaliśmy zespół ekspertów rozwijających i doskonalących zdalne rozwiązania.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:
Zgłoszenie prac, czyli
uzyskanie tak zwanej niemej zgody urzędu również stało się szybsze, gdyż okres oczekiwania na wniesienie ewentualnych przeciwwskazań skrócono z
30 do 21 dni.
Inwestorzy nie muszą także bać się remontów czy ewentualnych odstępstw w wymiarach stawianych budynków. Remonty w znacznej większości nie podlegają obecnie ani zgłoszeniu, ani też nie trzeba uzyskiwać na nie pozwolenia.
Określono także, iż możliwe jest odstępstwo w wymiarach stawianych obiektów, pod warunkiem jednak iż nie przekroczy ono 2 procent oraz nie spowoduje to wykroczenia poza obszar oddziaływania inwestycji.
Aby szczegółowo i dokładnie poznać zmiany, jakie od stycznia zostały wprowadzone w
ustawie o prawie budowlanym szkolenie z tego zakresu to z pewnością idealne rozwiązanie.
Dla wielu osób które codziennie mają styczność z przepisami
prawa budowlanego to idealny sposób na to, aby w krótkim czasie uzyskać niezbędną i przede wszystkim
szczegółową wiedzę.