Mimo iż standardy prowadzenia działalności w naszym kraju zaczynają przypominać w końcu te zachodnie, wciąż zaskakująco duża liczba pracowników i pracodawców nie wie, jakie właściwie prawa im przysługują, i jakie stoją przed nimi obowiązki. Szkolenia z kodeksu pracy nie są co prawda obowiązkowe, ale mimo to warto przeprowadzić je w swojej firmie!
Kodeks pracy reguluje szereg spraw niezwykle ważnych zarówno dla każdego pracodawcy, jak i pracownika. Określa sytuacje, które mogą zostać uznane za dyskryminowanie lub nierówne traktowanie i to właśnie ten aspekt jest szalenie istotny w czasach, gdy coraz więcej osób otwarcie mówi o mobbingu czy naruszaniu godności.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek, prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Niestety utarło się mylne przekonanie, że mobbing zawsze musi zachodzić na linii mężczyzna-kobieta i mieć podtekst seksualny. Takie podejście to błąd! Kodeks pracy dość precyzyjnie określa zachowania kwalifikujące się jako mobbing i praktycznie większość z nich nie ma nic wspólnego z płcią.
Procesy sądowe mające na celu udowodnienie, że w danym przedsiębiorstwie dochodziło do gnębienia i dręczenia pracowników to katastrofa wizerunkowa dla każdej firmy, a w niektórych branżach jest to wręcz wyrok, mogący oznaczać koniec działalności - i to niezależnie od werdyktu, jaki wyda sąd.
Właśnie dlatego edukowanie pracowników ze szczegółów kodeksu pracy przynosi dwustronne korzyści. Po pierwsze osoby mające skłonności do agresywnych lub natarczywych zachowań dość często nie są świadome faktu, iż przekraczają granicę.
Opisanie sytuacji interpretowanych jako mobbing ze wszystkimi szczegółami zwiększa szansę, że w porę się opanują - będą bowiem świadomi faktu, że każdy pracownik firmy dysponuje wystarczającą wiedzą, by ich zdemaskować.
Z drugiej strony dobre objaśnienie podwładnym, czym jest mobbing w oczach sądu, zmniejsza ryzyko, że ktoś - mimo wystarczających podstaw - wytoczy Twojej firmie proces z powodu niewiedzy lub chęci zemsty. W walce z mobbingiem lub niechcianym blamażem Twoim sprzymierzeńcem jest więc kodeks pracy. Szkolenie z niego pod kątem mobbingu zdecydowanie zmniejsza ryzyko, że takie zachowania będą miały miejsce w Twojej firmie!