Jakie praktyki pozwalają na zachowanie czystości w laboratorium?
Zachowanie czystości w laboratorium jest w zasadzie sprawą najwyższej wagi. Dlaczego? Spójrzmy na to niejako w drugą stronę - brak czystości może spowodować naprawdę poważne kłopoty, zanieczyszczenie produktu czy zafałszowanie wyników badań.
Skutki te mogą być nawet dość katastrofalne, jeśli takie zanieczyszczone kosmetyki czy leki dostaną się do obrotu. Słowem - zachowanie wysokiej czystości i jakości w laboratorium zdecydowanie powinno być sprawą priorytetową.
Rola GMP w zachowaniu czystości i jakości
Pierwszymi praktykami, które pomagają w zachowaniu wysokiej czystości oraz jakości w laboratorium, a o których zdecydowanie należy wspomnieć, są zasady GMP. GMP to skrót wywodzący się z angielskiego, od Good Manufacturing Practice, czyli Dobrej Praktyki Produkcyjnej.
GMP właśnie to nic innego jak zbiór standardów, których wprowadzenie ma na celu minimalizację ryzyka i maksymalizację jakości. Warto w tym momencie szczególnie podkreślić fakt, że zasadniczo GMP odnosi się do całego cyklu życia danego produktu.
Podkreśla to np. aneks 15 GMP opisujący zasady walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców. Warto jeszcze w tym momencie wspomnieć trochę o tym, czym wyróżnia się dokumentacja GMP i co zawiera.
Otóż na pewno znajdziemy tam procedury, czyli wytyczne różnych operacji, instrukcje technologiczne, specyfikacje dotyczące surowców, półproduktów i produktów oraz raporty, czyli dokumenty operacyjne.
HACCP - bezpieczna żywność
W pewnym sensie do czystości i bezpieczeństwa odnoszą się również zasady HACCP, niemniej jednak mają one zastosowanie jedynie do żywności.
Regulamin pracowni
Warto jeszcze wspomnieć o tym, jak sporą robę odgrywa regulamin pracowni w zachowaniu czystości na co dzień w laboratorium. Oczywiście opiera się on także na zasadach GMP, jednak o ile GMP nie jest znane dokładnie każdemu szeregowemu pracownikowi, tak regulamin pracowni musi zdecydowanie znać każdy.
Zawarte tam informacje określają chociażby np. kto opiekuje się danym sprzętem, kto jest odpowiedzialny za jego czyszczenie, kto otwiera laboratorium, jak postępować z daną substancją itp.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.
Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.
Poznaj nasze szkolenia: