Jak wypełnić deklarację INTRASTAT?

Do dnia 30 kwietnia 2004 r. przedsiębiorcy funkcjonujący na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej mogli rozliczać się z przewożonych, wwożonych i wywożonych towarów zarówno przy pomocy systemu INTRASTAT, jak i przy pomocy deklaracji celnych. Od dnia 1 maja 2004 roku przedsiębiorcy mogą korzystać już wyłącznie z systemu INTRASTAT, chociaż wiele danych, jakie należy wprowadzić do deklaracji pozostała taka sama. Są to m. in. informacje na temat masy netto towaru, kraju pochodzenia towaru, deklarowanej wartości i ilości we właściwej dla danego towaru uzupełniającej jednostce miary, jeśli dany kod CN wymaga takiej jednostki oraz, wspomnianego już, kodu taryfy celnej CN.

     
    Do dnia 30 kwietnia 2004 r. przedsiębiorcy funkcjonujący na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej mogli rozliczać się z przewożonych, wwożonych i wywożonych towarów zarówno przy pomocy systemu INTRASTAT, jak i przy pomocy deklaracji celnych. Od dnia 1 maja 2004 roku przedsiębiorcy mogą korzystać już wyłącznie z systemu INTRASTAT, chociaż wiele danych, jakie należy wprowadzić do deklaracji pozostała taka sama.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.

    Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:

    Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.

    Są to m. in. informacje na temat masy netto towaru, kraju pochodzenia towaru, deklarowanej wartości i ilości we właściwej dla danego towaru uzupełniającej jednostce miary, jeśli dany kod CN wymaga takiej jednostki oraz, wspomnianego już, kodu taryfy celnej CN.

    Instrukcje dotyczące wypełniania deklaracji w ramach systemu INTRASTAT można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów przechodząc przez zakładki: finanse, cło, zgłoszenia celne, INTRAST, Zgłoszenia INTRAST, Instrukcje.

    Wskazówki przedsiębiorcy działający na wspólny rynku wewnętrznym Unii Europejskiej odnajdą również na portalu internetowym PUESC w zakładce Katalog e-Usług, e-INTRAST. Tam została opublikowane instrukcja wypełniania i przesyłania zgłoszenia INTRAST w wersji 1. 09 z lipca 2017 r. W najnowszej instrukcji autorzy doprecyzowali opis wypełniania pola 22 zgłoszenia wywozowego.
     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

    Z zakresu logistyki
    Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
    Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

    Sprawdź również nasze szkolenia online



    Przy wypełnianiu deklaracji INTRAST nie stosuje się rozróżnienia w dokumentach wypełnianych dla wwozy lub wywozu towaru, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Deklaracja podzielona jest na szereg pól, które dzielą dokument na części.

    Prezentują się one następująco:

    • Pole 1 – okres sprawozdawczy;
    • Pole 2 – rodzaj deklaracji;
    • Pole 3 - kod izby celnej, do której składane jest zgłoszenie,
    • Pole 4 – odbiorca/nadawca;
    • Pole 5 – przedstawiciel;
    • Pole 6 – łączna wartość fakturowa w złotych;
    • Pole 7 – łączna wartość statystyczna w złotych;
    • Pole 8 – łączna liczba pozycji;
    • Pole 9 – numer pozycji;
    • Pole 10 – opis towaru;
    • Pole 11 – kod kraju wysyłki dla przywozy;
    • Pole 12 – kod warunków dostawy;
    • Pole 13 – kod rodzaju transakcji;
    • Pole 14 – kod towaru;
    • Pole 15 – kod rodzaju transportu;
    • Pole 16 – kod kraju pochodzenia (wyłącznie dla przywozu);
    • Pole 17 – masa netto w kilogramach;
    • Pole 18 – ilość w uzupełniającej jednostce miary;
    • Pole 19 – wartość fakturowa w złotych;
    • Pole 20 – wartość statystyczna w złotych;
    • Pole 21 – wypełniający.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza