Do dnia 30 kwietnia 2004 r. przedsiębiorcy funkcjonujący na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej mogli rozliczać się z przewożonych, wwożonych i wywożonych towarów zarówno przy pomocy systemu INTRASTAT, jak i przy pomocy deklaracji celnych. Od dnia 1 maja 2004 roku przedsiębiorcy mogą korzystać już wyłącznie z systemu INTRASTAT, chociaż wiele danych, jakie należy wprowadzić do deklaracji pozostała taka sama.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.
Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:
Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.
Są to m. in. informacje na temat masy netto towaru, kraju pochodzenia towaru, deklarowanej wartości i ilości we właściwej dla danego towaru uzupełniającej jednostce miary, jeśli dany kod CN wymaga takiej jednostki oraz, wspomnianego już, kodu taryfy celnej CN.
Instrukcje dotyczące wypełniania deklaracji w ramach systemu INTRASTAT można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów przechodząc przez zakładki: finanse, cło, zgłoszenia celne, INTRAST, Zgłoszenia INTRAST, Instrukcje.
Wskazówki przedsiębiorcy działający na wspólny rynku wewnętrznym Unii Europejskiej odnajdą również na portalu internetowym PUESC w zakładce Katalog e-Usług, e-INTRAST. Tam została opublikowane instrukcja wypełniania i przesyłania zgłoszenia INTRAST w wersji 1. 09 z lipca 2017 r. W najnowszej instrukcji autorzy doprecyzowali opis wypełniania pola 22 zgłoszenia wywozowego.
Przy wypełnianiu deklaracji
INTRAST nie stosuje się rozróżnienia w dokumentach wypełnianych dla wwozy lub wywozu towaru, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Deklaracja podzielona jest na szereg pól, które dzielą dokument na części.
Prezentują się one następująco:- Pole 1 – okres sprawozdawczy;
- Pole 2 – rodzaj deklaracji;
- Pole 3 - kod izby celnej, do której składane jest zgłoszenie,
- Pole 4 – odbiorca/nadawca;
- Pole 5 – przedstawiciel;
- Pole 6 – łączna wartość fakturowa w złotych;
- Pole 7 – łączna wartość statystyczna w złotych;
- Pole 8 – łączna liczba pozycji;
- Pole 9 – numer pozycji;
- Pole 10 – opis towaru;
- Pole 11 – kod kraju wysyłki dla przywozy;
- Pole 12 – kod warunków dostawy;
- Pole 13 – kod rodzaju transakcji;
- Pole 14 – kod towaru;
- Pole 15 – kod rodzaju transportu;
- Pole 16 – kod kraju pochodzenia (wyłącznie dla przywozu);
- Pole 17 – masa netto w kilogramach;
- Pole 18 – ilość w uzupełniającej jednostce miary;
- Pole 19 – wartość fakturowa w złotych;
- Pole 20 – wartość statystyczna w złotych;
- Pole 21 – wypełniający.