Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?
Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co trzeba zrobić, aby mogło ono zacząć działać? Jakie działania trzeba wdrożyć na początek? O tym powiemy pokrótce poniżej…

Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?
Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co trzeba zrobić, aby mogło ono zacząć działać? Jakie działania trzeba wdrożyć na początek? O tym powiemy pokrótce poniżej…
Normy i standardy – najważniejsza sprawa
Przede wszystkim każde laboratorium mikrobiologiczne musi spełniać określone ogólne normy. Wynikają one z takich dokumentów jak chociażby GMP, aneks 15 GMP, Ustawa o diagnostyce, Prawo Farmaceutyczne, Kosmetyczne, normy BHP, Prawo pracy…. i wiele, wiele innych. Warto tu zwrócić uwagę niejako na wielotorowość tych różnych norm i standardów. Trzeba bowiem podkreślić, że laboratorium nie jest przygotowywane do pracy tylko i wyłącznie pod kątem czystości i jakości mikrobiologicznej, lecz także bezpieczeństwa pracowników, produktów, czystości środowiska itp.
Regulamin pracowni – bardzo ważny akt
No właśnie – należy tu jeszcze zaznaczyć, że szczególnie dość istotnym aktem wydaje się być regulamin pracowni – jest on sporządzany na podstawie powyższych dokumentów i aktów i każdy pracownik zobowiązany jest do jego przestrzegania.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia farmacja traktuje bardzo poważnie. Dlatego przygotowując szkolenia dla farmacji dużą wagę przywiązujemy do doboru ekspertów, łączących doświadczenie zawodowe ze sprawnością w posługiwaniu się przepisami prawnymi i normami.
Uczestnicy otrzymają rozwiązania sprawdzone i przyjazne w stosowaniu.
Sprawdź nasze szkolenia:
Właściwe przygotowanie aparatury
Warto jeszcze zaznaczyć, że wszystkie urządzenia w takim laboratorium należy odpowiednio przygotować do pracy. W związku z tym konieczne jest na pewno ich wcześniejsze uruchomienie, odpowiedni przegląd techniczny, określenie sposobów konserwacji itp.
Klasa czystości mikrobiologicznej
Aby jednak móc w ogóle wdrożyć odpowiednie procedury, konieczne jest najpierw wprowadzenie odpowiedniej klasy czystości mikrobiologicznej. Chodzi tu o określenie, z jakim materiałem dane laboratorium będzie pracowało. Na tej podstawie konieczne jest z kolei wdrożenie dalej dość szczególnych działań, mających na celu osiągnięcie właściwej ochrony.
Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym
Warto jeszcze na koniec wspomnieć o tym, że właściwe przygotowanie oraz później stopień poszczególnych działań oraz ich jakość określana jest przez audyt wewnętrzny. Podczas niego kontroli podlega choćby dokumentacja gmp. Szczególnie ważne w tym zakresie jest to, aby pracownicy przeprowadzający audyt naprawdę dobrze znali się na swojej pracy.
DOKUMENTACJA FARMACEUTYCZNEGO SYSTEMU JAKOŚCI ZGODNA Z DOBRĄ PRAKTYKĄ WYTWARZANIA
Celem szkolenia jest omówienie zasad prawidłowego przygotowania i nadzorowania dokumentacji zgodnie z Dobrą Praktyką Dokumentowania oraz w zgodzie z dokumentacją złożoną przy ubieganiu się o…Audit jakości w zakładzie produkującym kosmetyki zgodnie z normą ISO 22716
Audit jakości w zakładzie produkującym kosmetyki. Szkolenie audytor wewnętrzny zapozna nas z zasadami auditu pomieszczeń, infrastruktury, dokumentacji i całego procesu produkcji.- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej