Jak często zmienia się kodeks pracy?
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku jest jednym z ważniejszych aktów prawnych powszechnie obowiązujących w Polsce. Reguluje ona kwestie związane z nawiązywaniem stosunku o pracę, jak również te związane z pełnieniem konkretnych obowiązków służbowych.
W Kodeksie pracy znajdziemy między innymi informacje dotyczące tego, że podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata na rzecz pracownika wynagrodzenia. Pracodawcy, którzy chcą być w pełni świadomi swoich obowiązków wobec pracownika mogą wziąć na przykład udział w wynagrodzenie pracowników szkolenie.
Nietrudno zaś odgadnąć, że kluczowym obowiązkiem pracownika będzie świadczenie na rzecz swojego pracodawcy pracy określonego rodzaju, w ustalonym miejscu i czasie. Kodeks pracy powinien znać zatem każdy pracownik i pracodawca. Nie da się jednak ukryć, że przepisy tej Ustawy bardzo często ulegają przeobrażeniom.
Często niektóre przepisy tracą swoją ważność, a brzmienie innych ulega jedynie subtelnym przemianom. Czasami jednak dochodzi do bardzo istotnych nowelizacji Kodeksu Pracy. Nic w tym dziwnego, gdyż Ustawę uchwalono jeszcze w latach 70, a od tego czasu sporo się zmieniło.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Konieczna staje się więc zmiana przepisów prawnych, po to, by umożliwiały one odnalezienie się w aktualnej rzeczywistości. Nowelizacje Kodeksu pracy są zatem nie tylko częste, ale również bardzo potrzebne. Niezmiernie ważne zmiany z punktu widzenia zarówno pracownika jak i pracodawcy zaszły we wrześniu 2019 roku.
Wydłużono między innymi termin związany ze sprostowaniem świadectwa pracy, gdy wnioskuje o to pracownik. Dotychczas termin ten wynosił 7 dni, czas ten wydłużono do 14 dni. Ważne zmiany dotyczą również urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Urlop ten będą od tej pory mogli wziąć także dziadkowie.
Po jego zakończeniu będzie można na przykład wziąć urlop wypoczynkowy. Zmiany w Kodeksie pracy zachodzą tak naprawdę każdego roku. Aby móc się z nimi zapoznać, dobrze jest uczęszczać na szkolenia z prawa pracy. Wszystkie Kodeks pracy szkolenia powinny zostać poprowadzone przez należycie wykwalifikowane kadry.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr: