Chcąc w jakikolwiek sposób mówić o gospodarce magazynowej, należy zacząć od samego początku, czyli jej podstawy jaką jest zarządzanie logistyczne. Logistyka dla wielu osób kojarzy się z transportem, co jest błędnym myśleniem, gdyż obejmuje ona szereg czynności związanych z przemieszczeniem produktów, w tym ich przechowywanie, czyli magazynowanie. Logistykę możemy jednak uznać, za swego rodzaju filozofię, która wytycza podstawowe nurty jakimi można się zainteresować i rozwijać.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat mechanizmów funkcjonowania systemu magazynowego, integracji procesów z pozostałymi procesami logistycznymi w firmie, poznać mierniki funkcjonowania magazynów i efektywności procesów magazynowych to zapraszamy na szkolenie Zarządzanie magazynem - Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu
Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:
Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.
Chcąć wykorzystać logistykę do własnych celów, pojawia się termin jakim jest zarządzanie logistyczne, czyli ogół procesów związanych z zarządzaniem pod kątem przemieszczania materiałów.
Właśnie ono obejmuje w sobie takie zagadnienie jakim jest gospodarka magazynowa. Wpierw jednak czym jest samo magazynowanie? Choć pierwsze skojarzenia z tym słowem nie są mylne i odnosi się ono nie mniej, ni więcej do przechowywania towarów w wyznaczonych miejscach, jednakże ponadto to obejmuje ona znacznie szerszy zakres.
Można więc uznać, że gospodarka magazynowa to działalność (lub też dział) przedsiębiorstwa i odpowiedzialny za właściwe przechowywanie, ładownia i przemieszczanie na terenie magazynu dóbr materialnych, w taki sposób by zabezpieczyć funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Powinna ona spełniać kilka podstawowych założeń takich jak m. in. zapewnieni wysokiego poziomu obsługi klientów ( nie tylko prywatnych, ale przede wszystkim innych firm), monitorować zapotrzebowanie na przyszłe i bieżące produkty, ponadto zagwarantować ciągłość działalności magazynu poprzez uwzględnianie wszelakich prac planowanych, jak i zdarzeń losowych, a także minimalizować koszty w celu zwiększenia zysków.
Chcąc się szkolić z tego zakresu nie można sądzić, że zajmie nam to tylko chwilę, gdyż gospodarka magazynowa to podstawa funkcjonowania firmy, gdy ona zostanie zakłócona, to cała produkcja/sprzedaż również ma problemy. Pragnąc się więc rozwijać, warto zasięgnąć samodzielnie do różnego rodzaju szeroko dostępnych podręczników, mówiących na ten temat, jak i skorzystać z licznych kursów dla firm.