Mówiąc o samym controllingu, mówimy o ogólnych zasadach kontroli sytuacji w firmie, jak i sposobach analiz powstałych koncepcji. Warto podkreślić, jak ważne w tym przypadku jest dokładne rozpoznanie problemu by móc mu zaradzić. Niemniej jednak sam controlling można podzielić, na kilka podsystemów, wśród których możemy wyróżnić controlling finansowy.
Jest on w głównej mierze nakierowany na planowanie i koordynowanie procesami finansowymi przedsiębiorstwa. Jego zadania opierają się o planowanie finansowe, na różnych zakresach czasu, którego celem jest ustalenie odpowiednich reguł rozporządzania finansami przedsiębiorstwa tak, by móc uzyskać jak najlepsze wyniki. Można go traktować jako między funkcję, która wspiera zarządzanie przedsiębiorstwem (a dokładniej mówiąc, poszczególne elementy zarządzania).
Podobnie jak w przypadku głównego controllingu tutaj także dzielimy go na strategiczny oraz operatywny. Ten pierwszy w głównej mierze nakierowany jest na cele długofalowe, jednakże zmierza on do maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa, przy zachowaniu jak największej stabilności finansowej. Ponadto opiera się on na stworzeniu odpowiedniej strategii finansowej, która zapewni nam doskonałą płynność, co automatycznie przełoży się na rentowność przedsiębiorstwa.
Wersja operatywna, analogicznie do swojego oryginału jest skierowana na cele krótkofalowe, czyli skupiające się na okresie czasowy do trzech lat. Ma ona za zadanie zapewnić zadowalające wyniki finansowe, a także skupia się na kosztach dążąc do ich optymalizacji. Struktura operatywna to także stosowanie odpowiedniej i przemyślanej polityki inwestycyjnej, która zapewni wzrost naszych zasobów finansowych.
Warto podkreślić, że o ile informacje teoretyczne dotyczące controllingu finansowego znajdziemy w każdej książce z zarządzania, a także wszechobecnym internecie, to w celu nabycia praktycznych doświadczeń warto jest skorzystać z opcji szkoleń stacjonarnych, których kursy trwają z reguły do kilku dni, jak i kosztują do kilku set złotych,