Co mówi nowa ustawa o urlopach?
2019 rok przyniósł nam wiele zmian, w tym także pomysł na aktualizację i nowelizację kodeksu pracy. Co zostało tam wyszczególnione? Jakie zmiany nas teraz mogą czekać? W czym dokładnie się będą one zawierać? O tym powiemy co nieco poniżej...
Zmiany w urlopach - najważniejsza część
Na wstępie trzeba powiedzieć jednak, że nic nie jest przesądzone, bowiem najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie dopiero w następnej kadencji, czyli w tym wypadku - ich wejście w życie niejako nieco jest zależne od wyborów w październiku. Warto jednak wiedzieć choćby i mniej więcej, czego w zasadzie te zmiany miały dotyczyć.
Przede wszystkim pojawił się pomysł, aby wszyscy mieli urlop po równo - 26 dni, niezależnie od czasu stażu pracy. Zasadniczo także, poza jakimiś szczególnymi przypadkami, nie będzie można chomikować urlopu i przenosić go na rok następny.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Co więcej - wzięcie urlopu będzie teraz niejako obowiązkiem. Obecnie jest bowiem też tak, że w zasadzie trzeba wziąć urlop, ale w praktyce niewykorzystane dni przechodzą na następny rok, aż w końcu wszystko się przedawnia.
Nowe prawo miałoby temu zapobiegać. Podejmowane są także różne pomysły odnośnie tego, co można zrobić z problemem nadmiernego wykorzystywania umów zleceń itp. W tym zakresie postuluje się np. na nowo zdefiniowanie samozatrudnienia oraz określenie możliwości zatrudnienia nieetatowego oraz sezonowego. Generalnie postuluje się zwiększenie możliwości wyboru różnego rodzaju umów.
Szkolenia z prawa pracy - ważna inwestycja
Niezależnie jednak od nowelizacji czy aktualizacji naprawdę opłaca się znać dobrze prawo pracy oraz kodeks pracy zarówno jeśli jest się pracownikiem, jak i oczywiście pracodawcą.
Z obu stron większa wiedza odnośnie tego, jak powinny wyglądać umowy, zatrudnienie itp, jest naprawdę bardzo istotne. Dlatego też warto zainwestować w profesjonalne szkolenia kodeks pracy.
Oczywiście niby też można pomyśleć o przeczytaniu kodeksu pracy - na pewno nic to nie zaszkodzi, ale trudno powiedzieć, żeby pomogło. Niestety bowiem tak z samego czytania nie będziemy często wiedzieć, do czego odnoszą się poszczególne ustępy itp.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Pracodawcy posiadający w swoim zakładzie organizacje związkowe są zobowiązani do wykonywania wielu obowiązków wynikających z ustaw i orzecznictwa sądowego. Szkolenie WSPÓŁPRACA PRACODAWCY ZE ZWIĄZKIEM ZAWODOWYM uczy w jaki sposób dopełnić tych obowiązków.
Uczestników tego szkolenia interesują również: