Kodeks pracy stanowi zbiór przepisów dotyczących zatrudniania pracowników, jak i świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Został opracowany po to, aby w jasny sposób określić zadania, prawa i obowiązki zarówno pracodawców względem pracowników, jak i pracowników względem pracodawcy.
Wydaje się to być niezwykle istotne z wielu względów, jednak nadrzędnym jest zapobieganie jakimkolwiek konfliktom pomiędzy pracownikami i pracodawcą.
Dzięki temu, że w ustawie zapisano wiele kluczowych aspektów, w wielu przypadkach udaje się uniknąć konfliktu, bowiem wystarczy sprawdzić jakie przepisy są obowiązujące dla wszystkich i należy je respektować.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
W przypadku, kiedy pracodawca lub pracownik nie respektują prawa zapisanego w kodeksie pracy, sprawa może zostać skierowana do rozpatrzenia przez sąd pracy. W takim przypadku, sąd analizuje wszystkie okoliczności, jak również zapisy w prawie pracy, a następnie może wydać uczciwy, prawidłowy wyrok.
Coraz częściej zdarza się, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy chcą znać swoje prawa i obowiązki, jakie wynikają z kodeksu pracy. Pomocne w tym mogą okazać się szkolenia z prawa pracy, jakie organizowane są w niemal wszystkich większych miastach. Podczas takich szkoleń, dedykowanych właśnie pracodawcom bądź pracownikom, dowiedzieć można się wielu interesujących rzeczy.
Zobacz więcej artykułów z naszej strefy wiedzy:
Omawiane są m. in. prawa i obowiązki pracodawcy względem pracownika, jak również obowiązki pracownika względem pracodawcy. Przedstawiane są również wszelkie zmiany w przepisach, jakie zaszły w ostatnim czasie, bądź dopiero są wprowadzane w życie.
Szczegółowe omówienie tych nowych przepisów jest o tyle ważne, że pozwala na zrozumienie wszelkich zapisów w ustawie, ich korelacji z już istniejącymi zapisami, jak również umożliwia odniesienie ich do konkretnych sytuacji.
Warto dodatkowo zaznaczyć, że najczęściej sam kodeks pracy nie jest w stanie zapewnić rozwiązania wszelkich kwestii spornych. W takich przypadkach koniecznością może okazać się zastosowanie się do przepisów zawartych w kodeksie cywilnym.