Mobbing to zjawisko, w którym dochodzi do celowego nadużycia władzy psychicznej w postaci nękania konkretnego pracownika. Musi mieć to postać ciągłych działań, których ostatecznym celem jest zmuszenie owego pracownika do porzucenia pracy pod wpływem spadku poczucia własnej wartości. Ze względu na fakt, że owa sytuacja jest coraz częstszym problemem w obecnym świecie pracowników, został dodany specjalny aneks do kodeksu pracy, określony jako działania antymobbingowe.
Wśród nich pojawia się wzmianka o komisji antymobbingowej, będącej specjalnym organem działającym dla pracodawcy. Jego zadaniem jest ocena sytuacji pracowników, którzy zgłaszają incydenty mobbingu, a także w przypadku ich potwierdzenia wprowadzenie specjalnych sposobów mających za zadanie zapobieganie temu mobbingowi w przyszłości. Przejdźmy więc do sytuacji, w której dochodzi do wykrycia mobbingu w danej placówce.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU
Uczestników tego szkolenia interesują również:
W pierwszej kolejności ważne jest potwierdzenie, że omawiana sytuacja jest prawdziwa, tzn. zostały spełnione podstawowe czynniki. Ponadto bardzo ważne jest odróżnienie mobbingu od zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Ta druga mówi o tym, że pracownicy muszą być traktowani po równo, tak aby było to sprawiedliwe.
Dotyczy to zarówno nawiązywania, jak i rozwiązywania stosunków pracy, sposobu zatrudnienia oraz jego warunków, awansowania i możliwości szkoleń (a dokładniej dostępności do nich). Jak więc rozpoznać różnicę? Zasada jest prosta mobbing z reguły bierze się z uprzedzeń i stereotypów, które ostatecznie doprowadzają do nierównego traktowania podwładnych.
Tak więc gdy już ustalimy prawdziwość zaistniałej sytuacji należy wprowadzić odpowiednie działania, związane z ustaleniem przyczyn powstania mobbingu w miejscu pracy, powodów jakimi kierują się prześladowcy, następnie w sposób kontrolowany zapewnić wyjaśnienie całej sytuacji i pomoc osobie poszkodowanej. Niestety nie jest to takie proste, gdyż dochodzi po drodze wiele czynników, które mogą być zrozumiane opacznie lub wykorzystane przeciwko poszkodowanemu.
W efekcie nim faktycznie zgłosimy mobbing warto dokładnie się zastanowić, czy nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z sytuacją.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video
Sprawdź nasze szkolenia online: