Dwuczynnikowa teoria motywacji - Teoria Herzberga
Teoria Herzberga
Bywa również nazywana dwuczynnikową teorią Herzberga. Jest to jedna z klasycznych teorii motywacji herzberga opierająca się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące. Model został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na grupie księgowych oraz inżynierów.
Więcej informacji i szkoleń związanych z motywacją, rozwojem osobistym, sprzedażą znajdziesz w naszym dziale: "
szkolenia otwarte warszawa"
Czynniki higieny
Pomimo że czynniki higieny nie wpływają bezpośrednio na poziom satysfakcji z pracy, to jednak wpływają na poziom niezadowolenia z niej. Do tej grupy należy zaliczyć wynagrodzenie, życie osobiste, bezpieczeństwo pracy, warunki pracy czy stosunki międzyludzkie.
Według Herzenberga zapewnienie właściwych warunków higieny utrzymuje efektywność i brak niezadowolenia, nie powoduje jednak wzrostu kreatywności i samodzielności u pracowników. Aby to osiągnąć, musi odwołać się do czynników motywujących. Czynniki higieny bywają nazywane również czynnikami zewnętrznym.
Czynniki motywujące
Inaczej czynniki zadowolenia, odnoszą się do treści pracy. Związane są z osiągnięciami, zainteresowaniem pracą, zakresem odpowiedzialności, możliwością awansu. Herzenberg stwierdził, iż dopiero gdy na poziomie czynników higieny jest stan zerowy / stan spokoju, pracownik w pełni zauważa i docenia to, co jest związane z czynnikami motywującymi.
Teoria ta wskazuje, iż aby
działania motywacyjne przedsięwzięte przez pracodawcę były skuteczne, najpierw musi on zapewnić odpowiednie warunki obejmujące czynniki higieny. Swoje obserwacje
Herzenberg opisał w swojej książce z 1968 One More Time, How Do You Motivate Employees?
Źródła:
B. Kendall, Ludzie przedsiębiorstwa, Prett, Warszawa 1992, s. 77.
S.P Robbins, Zasady zachowania w organizacji, Zysk i Spółka, Poznań 2001, s. 51.
B. S. Collins, Teoria motywacji herzberga, Teoria herzberga, Test motywacji herzberga, Dwuczynnikowa teoria motywacji herzberga,Warszawa 1998.