Dwuczynnikowa teoria motywacji – Teoria Herzberga

Teoria motywacji herzberga, nazywana rownież dwuczynnikową teorią Herzberga, jest jedną z klasycznych teorii motywacji, opierającą się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące.

Dwuczynnikowa teoria motywacji - Teoria Herzberga

 
Teoria Herzberga

Bywa również nazywana dwuczynnikową teorią Herzberga. Jest to jedna z klasycznych teorii motywacji herzberga opierająca się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące. Model został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na grupie księgowych oraz inżynierów.
 
Więcej informacji i szkoleń związanych z motywacją, rozwojem osobistym, sprzedażą znajdziesz w naszym dziale: "szkolenia otwarte warszawa"
 
Czynniki higieny
Pomimo że czynniki higieny nie wpływają bezpośrednio na poziom satysfakcji z pracy, to jednak wpływają na poziom niezadowolenia z niej. Do tej grupy należy zaliczyć wynagrodzenie, życie osobiste, bezpieczeństwo pracy, warunki pracy czy stosunki międzyludzkie.

Według Herzenberga zapewnienie właściwych warunków higieny utrzymuje efektywność i brak niezadowolenia, nie powoduje jednak wzrostu kreatywności i samodzielności u pracowników. Aby to osiągnąć, musi odwołać się do czynników motywujących. Czynniki higieny bywają nazywane również czynnikami zewnętrznym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskich

 
Czynniki motywujące
Inaczej czynniki zadowolenia, odnoszą się do treści pracy. Związane są z osiągnięciami, zainteresowaniem pracą, zakresem odpowiedzialności, możliwością awansu. Herzenberg stwierdził, iż dopiero gdy na poziomie czynników higieny jest stan zerowy / stan spokoju, pracownik w pełni zauważa i docenia to, co jest związane z czynnikami motywującymi.

Teoria ta wskazuje, iż aby działania motywacyjne przedsięwzięte przez pracodawcę były skuteczne, najpierw musi on zapewnić odpowiednie warunki obejmujące czynniki higieny. Swoje obserwacje Herzenberg opisał w swojej książce z 1968 One More Time, How Do You Motivate Employees?
 

Źródła:
B. Kendall, Ludzie przedsiębiorstwa, Prett, Warszawa 1992, s. 77.
S.P Robbins, Zasady zachowania w organizacji, Zysk i Spółka, Poznań 2001, s. 51.
B. S. Collins, Teoria motywacji herzberga, Teoria herzberga, Test motywacji herzberga, Dwuczynnikowa teoria motywacji herzberga,Warszawa 1998.

Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi i szkoleniami z rozwoju osobistego jak: szkolenie techniki sprzedaży czy szkolenie zarządzanie ludźmi. Zaufaj naszemu doświadczeniu.



ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Lean management to fascynująca koncepcja zarządzania, która zdobyła popularność dzięki swojej zdolności do eliminowania marnotrawstwa i maksymalizowania wartości dostarczanej klientowi. Wywodząca się z Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS), ta filozofia skupia się na optymalizacji procesów.
Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga rozwiązań, które łączą elastyczność z efektywnością. Nowoczesne narzędzia HR, takie jak systemy ATS (Applicant Tracking System), wspierają zarówno procesy rekrutacyjne, jak i rozwój pracowników. ATS automatyzuje selekcję kandydatów oraz zarządzanie danymi, co nie tylko oszczędza czas, ale także znacząco zwiększa efektywność działań.
Docenianie pracownika to nie tylko miły gest. To kluczowy element, który może przesądzić o sukcesie całej firmy. W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie walka o talenty staje się coraz bardziej zacięta, umiejętność wyrażania uznania jest prawdziwym skarbem. To narzędzie, które nie tylko buduje lojalność, ale także wzmacnia motywację wśród pracowników.
Klientocentryczność to strategia, która stawia klienta w centrum wszystkich działań firmy. Wyobraź sobie firmę jako orkiestrę, gdzie każdy instrument ma swoją rolę, ale to klient jest dyrygentem, nadającym rytm i kierunek. W praktyce oznacza to, że każda decyzja i każdy proces są projektowane z myślą o dostarczaniu jak najlepszych doświadczeń klientom.
Wejście na ścieżkę menedżerską to moment pełen wyzwań. Nowe obowiązki, większa odpowiedzialność – to wszystko może przytłaczać. Dla wielu osób nowa rola wymaga nie tylko technicznych umiejętności, ale także rozwiniętych zdolności interpersonalnych i strategicznego myślenia. Niestety, łatwo o błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy i relacje z zespołem.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza