Czym jest rekrutacja wewnętrzna?
Wstęp
Dobrym rozwiązaniem sytuacji niedoboru właściwych kandydatów jest rekrutacja wewnętrzna. Proces w którym pracodawca oczekuje kandydatów już dawno zatrudnionych w danej firmie, którzy będą ze sobą rywalizować o to miejsce na kilka sposobów.
Zostaną oni, między innymi, poproszeni o zaoferowanie kwoty oczekiwanego wynagrodzenia lub kursu kompensacyjnego, po czym na podstawie tych danych przełożony wybierze osoby które nadawać się będą do dalszej części rekrutacji lub zdecyduje się już w tym momencie na jedną konkretną osobę.
Plusy rekrutacji wewnętrznej
Zatrudnianie pracowników którzy już są częścią firmy może okazać się wydajniejszym rozwiązaniem niż rekrutacja ludzi z zewnątrz, ponieważ:
Zmniejsza to czas rekrutacji
Gdy zatrudnia się osoby z zewnątrz firmy, działy zajmujące się tym procesem znajdują kandydatów (np. przez dodawanie ogłoszeń), sprawdzają ich i gdy wszystko pójdzie zgodnie z ustalonym planem, zaczynają przekonywać ich do dołączenia do danej firmy.
Wszystkie te czynności wymagają jednak sporego nakładu pracy i dużo czasu. Kandydaci z wewnątrz, są już częścią miejsca pracy, więc czas który trzeba poświęcić na wdrożenie tych kandydatów jest znacznie krótszy.
Łatwiej jest również oszacować i ocenić takich kandydatów, ponieważ prościej jest sprawdzić ich wydajność w miejscu pracy oraz nie zawsze będzie trzeba przeprowadzać z nimi pełną rozmowę kwalifikacyjną (jeśli zmieniają wydział pracy, są już dobrze znani pracownikom i pracodawcy).
Dzięki temu, czas spędzany na tym etapie rekrutacji znacznie się redukuje.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:
Szkolenia menadżerskie - pełna lista.
Skrócony proces wdrażania do firmy osoby zatrudnionej po stażu
Każdy człowiek potrzebuje czasu na zaaklimatyzowanie się w nowej pozycji lub roli, jednak ludzie zatrudniani z wewnątrz nie mają aż takiego problemu z tym procesem jak osoby zakwalifikowane z zewnątrz firmy.
Wiedzą oni już jak dana firma działa, znają jej politykę, zasady i etykę pracy. Prawdopodobnie znają się już z innymi pracownikami w swojej drużynie, zwłaszcza gdy biznes należy do tych mniejszych.
Mogą już również posiadać wiedzę na temat kontekstu i treści zadań za które będą oni odpowiedzialni na swoim nowym stanowisku, jeśli przenieśli się ze swojego działu do innego który przypomina ten wcześniejszy.
Redukcja kosztów wiążących się z rekrutacją
Badania wykazały, że przeciętna rekrutacja z zewnątrz kosztuje przyszłego pracodawcę 1,7 razy więcej niż ta z wewnątrz firmy.
Dzieje się tak ponieważ dzięki szukaniu kandydata który już pracuje w danym biznesie, kierownik nie musi, między innymi: dodawać ogłoszeń na portalach lub publikować oferty w inny sposób (pracowników wewnątrz firmy można poinformować o takiej możliwości przez e-mail, lub wydrukować jedno ogłoszenie), subskrybować baz danych z CV (wystarczy poprosić menadżerów danych działów o sprawdzenie swoich kandydatów na dane stanowisko), płacić za sprawdzenie potencjalnych kandydatów (prawdopodobnie pracodawca zna już swoich pracowników i nie musi dodatkowo przeprowadzać żadnych wywiadów).
Zwiększenie zaangażowania pracowników
Awans pracownika wewnątrz firmy daje innym znać, że pracodawca ceni sobie zatrudnione osoby i chce w nie inwestować.
Daje im przy tym szanse na rozwój ich kariery i na wybranie ścieżki która możliwe będzie ich interesować bardziej niż ta obecna. Zwiększa to morale pracowników, tych którym się udało oraz tym którzy w przyszłości chcieliby to zrobić.
Pomaga to w budowaniu dobrych stosunków między pracownikami i pracodawcą oraz buduje zaufanie w ich relacjach.
Wady rekrutacji wewnętrznej
Mimo wszystkich zalet które posiada rekrutacja wewnątrz firmy, istnieje również kilka wad o których warto jest wspomnieć i mieć na uwadze.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.
Zobacz też:
Zamieszanie wśród pracowników i menadżerów
Pracownicy którzy również byli brani pod uwagę w danym procesie mogą poczuć się urażeni gdy na ich miejsce zostanie wybrany ktoś inny z wewnątrz firmy. Dodatkowo, menadżerowie czują się często niekomfortowo na myśl o utracie dobrego pracownika i mogą przez to ograniczać lub utrudniać transfer i proces awansu.
Zostawianie deficytu w miejscu pracy
Gdy jedna osoba awansuje na otwarte stanowisko w firmie, ich poprzednie stanowisko zostanie wolne. Oznacza to że serie przenoszeń i awansów, mogą namieszać w operacjach firmy i utrudnić jej działanie. Prawdopodobne jest to że i tak pracodawca będzie musiał skłonić się w tym przypadku do rekrutacji zewnętrznej aby uzupełnić lukę po awansowanym pracowniku.
Zmniejszenie liczby kandydatów
Gdy firma posiada dużą liczbę wykwalifikowanych kandydatów na konkretną pozycje w firmie, nie oznacza to równocześnie tego że znajdzie odpowiedniego człowieka na każde wolne miejsce. Dla przykładu, jeśli konkretna pozycja jest w jakimś stopniu nowa dla danej firmy, pracownicy już tam zatrudnieni mogą nie być w stanie jej zapełnić i w odpowiedni sposób ją wykonywać. Poleganie wyłącznie na rekrutacji wewnętrznej oznacza możliwość pominięcia osoby która okazałaby się najlepsza i najbardziej wykwalifikowana do danego zadania.
Rezultat: nieelastyczna kultura miejsca pracy
Gdy pracodawca załatwia większość rekrutacji wewnątrz firmy i nie zamierza „ryzykować” z zatrudnianiem ludzi z zewnątrz, może to spowodować iż jego biznes stanie w tak zwanym martwym punkcie.
Dzieje się tak w przypadkach w których kierownik poczuje się za bardzo komfortowo z pewnymi strategiami swojego biznesu i nie będzie w stanie zauważyć wad oraz nieścisłości swojego działania, nie będzie on dłużej chciał eksperymentować w kierunku poprawy warunków pracy. Nieelastyczna kultura miejsca pracy może okazać się niezwykle problematyczna jeśli chodzi o pozycje kierownicze, podczas takich sytuacji to pracownicy zaczną ubiegać się o jakiekolwiek zmiany i poprawy zamiast polegać na ustabilizowanych już starych rozwiązaniach.
Zatrudnienia zewnętrzne są w tym przypadku obowiązkowe, ponieważ w jakimś stopniu wstrząsa to strukturą firmy, dając przy tym wgląd na pewne sprawy z innej, świeższej perspektywy.
Co więc należy zrobić aby zniwelować wady wewnętrznej rekrutacji?
Aby uniknąć frustracji w miejscu pracy, należy kultywować zaufanie i upewnić się że zatrudnienie przebiega pomyślnie. Można to zrobić na kilka sposobów.
Upewnić się że awanse i przeniesienia w miejscu pracy nie są jedyną opcją zwrócenia uwagi na pracownika i pomocy przy jego rozwoju. Należy więc przemyśleć szanse szkoleniowe, treningowe i rotacje stanowisk, tak aby inni pracownicy poczuli się wyróżnieni.
Należy również pamiętać o transparentnym procesie, tak aby pracownicy wewnątrz firmy zrozumieli jak dokładnie wyglądają etapy zatrudnienia i dlaczego to oni nie zostali wybrani na dane stanowisko. Dobrym pomysłem może okazać się dawanie swojej oceny i zaznaczanie ,jakie zdolności powinni wyrobić tak aby udało im się to w przyszłości.
Szkolenie menadżerów tak aby byli w stanie odpowiednio pokierować losami pracowników w firmie, również może okazać się dobrym rozwiązaniem. Powinno się pomóc menadżerom w rozważaniach na temat przyszłości swoich pracowników i pytać ich o udział w formułowaniu planów na przyszłość firmy i ludzi w niej zatrudnionych.
Kolejną opcją na zniwelowanie wad, jest po prostu odpowiedni balans rekrutacji zewnętrznych i wewnętrznych. Na koniec dnia, najważniejsze jest aby odpowiednio przemyśleć proces zatrudnienia pracowników i odpowiednio komunikować się z potencjalnymi kandydatami.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!