Teorie przywództwa – Przywództwo transakcyjne

Teorie przywództwa – Przywództwo transakcyjne – jedna z dwóch wyróżnianych teorii przywództwa. W tej teorii relacja przywódca – członek grupy jest formą społecznej wymiany. Przywódcy transakcyjni dążą więc do opierania się na procesie wymiany: wykonany cel równa się gratyfikacji.

Gamma - Teorie przywództwa - Przywództwo transakcyjne

Teorie przywództwa - Przywództwo transakcyjne (samodyscyplina)


Model ten jest krytykowany jako mało efektywny w czasach kryzysu lub zwiększenia konkurencji na rynku. Wymierzony głównie w osiąganie wyników metodą kija i marchewki nie motywuje pracowników do rozwoju, a tym samym nie zwiększa innowacyjności firmy.

Nieodłącznym elementem przywództwa transakcyjnego jest zarządzanie przez krytykę polegające na wychwytywaniu błędów i korygowaniu ich lub w przypadku brak błędów – braku ingerencji. Może ono występować formie czynnej lub biernej – czynnej, gdy lider monitoruje sytuację na bieżąco w poszukiwaniu błędów, bierne – gdy lider jest aktywny tylko wtedy, gdy problemy się pojawiają.

Przeciwieństwem przywództwa transakcyjnego jest przywództwo transformacyjne opierające się na inspirowaniu pracowników i zachęcaniu do samodzielnego działania i szukaniu nowych rozwiązań. Ten typ przywództwa wymaga większego zaangażowania i wiedzy niż przywództwo transakcyjne
 
Szukasz szkoleń menedżerskich? Jesteś z Warszawy? Nasza firma została po raz kolejny firmą szkoleniową roku. Zobacz nasze  szkolenia dedykowane szkolenia dla firm Warszawa Mysłowicka 15.
 

Typologie przywódców transakcyjnych:

  • przywódcy naturalni – dysponują wrodzonymi predyspozycjami przywódczymi, postrzegają wzorce przywództwa przez całe życie, doskonalili swe umiejętności przywódcze świadomie, mają samodyscyplinę potrzebną wybitnym przywódcom
  • przywódcy ukształtowani – postrzegają wzorce przywództwa przez całe życie, doskonalili swe umiejętności przywódcze świadomie, mają samodyscyplinę potrzebną wybitnym przywódcom
  • przywódcy potencjalni – niedawno zetknęli się ze wzorcami przywództwa, uczą się umiejętności przywódczych, mają samodyscyplinę potrzebną wybitnym przywódcom
  • przywódcy potencjalni – nie zetknęli się ze wzorcami lub stykali się z nimi w niewielkim zakresie, nie uczą się umiejętności przywódczych, chcą stać się przywódcami

Źródła:
http://www.salesnews.pl/Article.aspx?id=1591 
http://www.eduteka.pl/doc/przywodztwo-transakcyjne

Zobacz nasze szkolenia menadżerskie, interpersonalne i szkolenia sprzedażowe. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Lean management to fascynująca koncepcja zarządzania, która zdobyła popularność dzięki swojej zdolności do eliminowania marnotrawstwa i maksymalizowania wartości dostarczanej klientowi. Wywodząca się z Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS), ta filozofia skupia się na optymalizacji procesów.
Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga rozwiązań, które łączą elastyczność z efektywnością. Nowoczesne narzędzia HR, takie jak systemy ATS (Applicant Tracking System), wspierają zarówno procesy rekrutacyjne, jak i rozwój pracowników. ATS automatyzuje selekcję kandydatów oraz zarządzanie danymi, co nie tylko oszczędza czas, ale także znacząco zwiększa efektywność działań.
Docenianie pracownika to nie tylko miły gest. To kluczowy element, który może przesądzić o sukcesie całej firmy. W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie walka o talenty staje się coraz bardziej zacięta, umiejętność wyrażania uznania jest prawdziwym skarbem. To narzędzie, które nie tylko buduje lojalność, ale także wzmacnia motywację wśród pracowników.
Klientocentryczność to strategia, która stawia klienta w centrum wszystkich działań firmy. Wyobraź sobie firmę jako orkiestrę, gdzie każdy instrument ma swoją rolę, ale to klient jest dyrygentem, nadającym rytm i kierunek. W praktyce oznacza to, że każda decyzja i każdy proces są projektowane z myślą o dostarczaniu jak najlepszych doświadczeń klientom.
Wejście na ścieżkę menedżerską to moment pełen wyzwań. Nowe obowiązki, większa odpowiedzialność – to wszystko może przytłaczać. Dla wielu osób nowa rola wymaga nie tylko technicznych umiejętności, ale także rozwiniętych zdolności interpersonalnych i strategicznego myślenia. Niestety, łatwo o błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy i relacje z zespołem.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza