MODEL TRANSFORMACYJNY
PRZYWÓDZTWO CHARYZMATYCZNE A TRANSFORMACYJNE
Władza charyzmatyczna opiera się na charyzmie, której podstawową cechą jest to, iż opisywana jest jak własność osobista. Podstawowymi elementami charyzmy są: posiadanie przez lidera charyzmatycznego misji i jej akceptowanie przez innych. Skuteczna misja musi być w tym przypadku postrzegana jako rozwiązanie ważnego i bardzo zagrażającego problemu. W związku z tym liderzy charyzmatyczni wkraczają zwykle na scenę w okresie zagrożenia (np.: silnych przemian, kryzysu).
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.
Według badań najważniejsze zachowania, które prowadzą do przypisywania charyzmy to:
- wyidealizowany obraz organizacji i jej celów, który pozostaje w konflikcie z obecnym stanem rzeczy,
- gotowość podjęcia osobistego ryzyka, co zwiększa własną wiarygodność,
- Zastosowanie niekonwencjonalnych metod: jednak osoby te są świadome organizacyjnych ograniczeń i tylko czekają z wdrożeniem swej wizji na odpowiedni moment, tj. widoczność kryzysu.
- Jeśli osoby te stają się kierownikami, ich charyzma blednie
Budowanie charyzmy opiera się na treningu następujących kompetencji:
- umiejętności dokonywania krytycznej oceny sytuacji i wykrywania problemów
- umiejętności wizjonerskie (w tym kreatywność)
- umiejętności komunikowania się
- umiejętności sterowania wrażeniem
- Umiejętności przydawania władzy czyli budowania empowerment (w tym budowanie partycypacji, stawianie ambitnych celów, usuwanie biurokratycznych ograniczeń)
Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia np:
i inne
szkolenia dla menedżerów. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.
EMPOWERMENT
czyli „przydawanie władzy” oznacza, iż charyzmatyczni liderzy wbrew częstym przekonaniom nie osiągają swojej skuteczności dzięki podporządkowaniu sobie zwolenników, ale poprzez sprawienie, że ich zwolennicy czują się mocniejsi (wzmocnieni).
Na bazie przywództwa charyzmatycznego powstała koncepcja przywództwa transformacyjnego, która podkreśla różnicę między przywództwem transformacyjnym nazywanym często nowym przywództwem, a transakcyjnym czyli tzw. starym przywództwem.
Przywództwo transakcyjne opiera się na wymianie, a przywództwo transformacyjne na zmianie.
Ponadto przywództwo transformacyjne opiera się na zaspokajaniu potrzeb niższego rzędu zgodnie z regułami uczciwości, a przywództwo transformacyjne angażuje „całą osobę” zwolennika w celu zaspokojenia jego potrzeb wyższych. W efekcie daje to efekt wzajemnego stymulowania i „wznoszenia”.
Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!