Samo słowo pochodzi od imienia postaci z Odysei Homera – Mentora, którego to Odyseusz przed wyruszeniem na wyprawę zostawił ze swoim synem Telemachem, a który zajmował się nauczaniem i opieką nad chłopcem. Nazwą tą określa się relację pomiędzy mistrzem a uczniem polegającą na rozwijaniu i okrywaniu potencjału ucznia.
Głównym zadaniem mentora jest inspirowanie i stymulowanie ucznia w oparciu o własne doświadczenie i wiedzę, ale nie poprzez dawanie rad, a przez ustawiczne wspieranie i wskazywanie pewnego rodzaju rozwiązań poprzez zadawanie pytań otwartych. Relacja mentora i mentee, jak nazywany bywa uczeń, opiera się na empatii i ma charakter jak najmniej sformalizowany, tak aby między stronami było jak najmniej barier. Istota mentoringu nie jest przekazywanie całej wiedzy, a jedynie tych jej elementów, które zostaną wskazane przez zainteresowanego. Bywa, że mentoringu jest mylnie utożsamiany z coachingiem, który ma na celu podniesienie ogólnych kompetencji, podczas gdy mentoring, jak wskazano, skupia się na konkretnych zagadnieniach. Kolejną różnicą jest zakres czasowy, bowiem mentoring polega na długofalowej współpracy, podczas gdy spotkanie z coachem może być nawet jednorazowe. Mentoring może dotyczyć również pracy nad zmianą nawyków, postrzeganiu siebie i swojego życia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Sprawdź nasze szkolenia online:
Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.
Można wyróżnić następujące typy mentorów:- mentor branżowy – osoba powołana przez agencje rządowe bądź organizacje zawodowe, aby przeszkoliła kandydata na jakieś stanowisko
- mentor korporacyjny – rodzaj konsultanta, doradcy na różnych etapach ścieżki kariery w korporacji
- mentor społeczny – osoba wspierająca tych, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych, mających mniejsze szanse od innych.
Mentoring można podzielić również ze względu na formę: na mentoringu indywidualny prowadzony dla jednej osoby oraz grupowy prowadzony dla dwóch lub trzech osób. Istnieje jeszcze e-mentoring jako otwarta forma kształcenia.
W procesie mentoringu można wskazać kilka etapów relacji między uczniem a mistrzem. Pierwszy to przede wszystkim poznanie i uświadomienie. Wiąże się z autorefleksją, iż przyszły mentorowany ma potrzebę mentoringu. Istotne jest dokładne zbadanie i wskazanie, jakie sfery potrzebują wsparcia mentora. Potem obie strony relacji poznają się wzajemnie, zacieśniają więź i rozpoczynają pracę. Etap drugi obejmuje planowanie ścieżki rozwoju, trzeci etap to wyznaczenie celów, do osiągnięcia których będą dążyły strony.
Współczesna koncepcja mentoringu znajduje zastosowanie głównie w zarządzaniu, ale może być wykorzystywana z powodzeniem także w innych dziedzinach. Jeśli interesują Cię tematy mentoringu, coachingu czy
szkolenie dla kierowników i managerów zapoznaj się z naszymi
szkoleniami otwartymi lub zamkniętymi. Pamiętaj Gamma została wybrana firmą szkoleniową roku! Warto nam zaufać.