Leadership umiejętność doceniania

Czynnikiem, który najbardziej motywuje do pracy jest wynagrodzenie – takie wnioski przynosi analiza wyników ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl. Okazało się, że 50% ankietowanych wskazało pieniądze jako najsilniej motywujący bodziec do tego, by pracować.

Gamma - Leadership umiejętność doceniania
    21% ankietowanych, jako bodziec motywujący wskazało docenianie osiągnięć przez pracodawcę. Umiejscawia to ten czynnik na drugim miejscu w rankingu.

    Pozostałe motywatory, takie jak pozytywna atmosfera w pracy, dodatki do pensji, premie oraz satysfakcja z własnych wyników, otrzymały zaledwie po kilka procent głosów.

    Możemy z tego wnioskować, że pracujemy dla pieniędzy. I w nic w tym dziwnego... Dobrze jednak, jeśli dobremu wynagrodzeniu towarzyszy komfort psychiczny i satysfakcja z tego, co się robi. Podobne opinie pojawiały się w wypowiedziach internautów – pieniądze są ważne, jednak przecenianie ich roli jest błędem.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Sprawdź nasze szkolenia online:

    Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

    Pochwała potrafi uskrzydlić człowieka, sprawiając, że chce on działać lepiej, chce robić więcej, mądrzej. Jej brak sprawia, że ogarnia go apatia i zaczyna on tracić poczucie własnej wartości. Ludzie mają tendencję do powtarzania działań, za które zostali pochwaleni. Czują się dumni z siebie i wzmocnieni w poczuciu własnej wartości. Pracownicy dobrze czują się w firmie, w której ich wysiłek jest doceniany, wzmacnia się wówczas poczucie ich identyfikacji z firmą. To tylko nieliczne z korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki stosowaniu tej nietrudnej umiejętności.

    Dawniej okazywanie uznania było zadaniem (często zaniedbywanym) kadry kierowniczej. Obecnie duża rotacja ról i zadań zawodowych sprawia, iż coraz mniej umiejętności jest zarezerwowanych wyłącznie dla menedżerów. Pracownicy mają dziś wiele okazji do obserwowania działań innych osób, dzięki tworzonym sieciom wzajemnych zależności. Warto więc, aby chcieli i umieli korzystać z umiejętności udzielania pochwały innym, gdy jakieś zadanie zostanie wykonane na poziomie oczekiwań – niezależnie od tego, czy zajmują kierownicze stanowisko, czy też nie. Poprawi to w znacznym stopniu atmosferę w miejscu pracy.

    Sprawdź jakie szkolenia dla kierowników związane z tematem przywództwa i budowania autorytetu oferuje nasza firma.
     
    Osoby, które okazują uznanie innym, cieszą się znacznie większą sympatią pracowników, nie jest to jednak najlepszy sposób na budowanie relacji ze współpracownikami lub podwładnymi. Choć dobrego nigdy za wiele, trzeba uważać, żeby nie przesadzić z pochwałami. Nieuzasadnione chwalenie wywołuje w chwalonym człowieku uczucie, że chwalący próbuje nim manipulować, dla osiągnięcia własnych korzyści. Warto więc przed wygłoszeniem pochwały zastanowić się przez chwilę, w jakim celu to robimy. Jeśli nasze intencje nie są do końca szczere – lepiej ugryźć się w język. Odniesie to bowiem dokładnie przeciwny skutek, ponieważ nikt nie lubi, kiedy się nim manipuluje.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Gamma.

    Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.



    Aby wyrazy uznania miały wartość dla chwalonego, dostarczały mu informacji, pomagały utrzymać wysoki poziom motywacji do spełniania lub przekraczania oczekiwań, muszą być spełnione warunki skutecznej pochwały:
    • pomyśl, jakie zachowania dobrze jest wzmacniać,
    • zdecyduj, kogo chwalić,
    • wybierz odpowiedni czas,
    • bądź konkretny,
    • ustal odpowiednią formę.
    Trzeba przy tym pamiętać, że potrzeby wyższego rzędu (takie jak docenienie) stają się ważne dopiero, gdy zostaną zaspokojone te niższego rzędu. Dla kogoś, kto zarabia mało i ledwie wiąże koniec z końcem, niewielkie znaczenie ma „uścisk ręki prezesa"” Tego człowieka zmotywuje do dalszej ciężkiej pracy jedynie to, co pozwoli mu wyżywić rodzinę – gratyfikacja finansowa.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
    Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
    Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
    W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
    Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza