Raport HR - 2015 (cz. 5/8) CSR pod skrzydłami HR
Wolontariat pracowniczy w praktyce
CZYM JEST WOLONTARIAT PRACOWNICZY?Wolontariat pracowniczy to działania, które pracownicy firm podejmują jako wolontariusze na rzecz społeczności lokalnej lub organizacji pozarządowych. Warto podkreślić, iż taka forma współpracy międzysektorowej przynosi korzyści obu stronom. Biznes wspiera taką aktywność poprzez ogłaszanie konkursów grantowych i wspieranie zaangażowania pracowników dodatkowymi funduszami na realizację projektów społecznych.
FORMY WOLONTARIATUCoraz bardziej popularne staje się wspieranie ogólnopolskich inicjatyw przez firmy, np. Szlachetnej Paczki. Firmy lub zespoły wybierają rodzinę, którą chcą wesprzeć i zbierają dla niej niezbędne produkty. Zaletą wspólnej zbiórki jest pomoc dla rodzin, których potrzeby nie byłaby w stanie zapewnić osoba indywidualna ze względu na koszt, np. zakup mebli kuchennych czy lodówki. Przedsiębiorstwa organizują także w swoich siedzibach zbiórkę krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa.
Jest to udogodnienie dla pracowników, którzy chcą pomóc i oddać krew w miejscu pracy pod opieką specjalistów. Poza tym firma może ustanowić czas "na wolontariat" i jej pracownicy mogą poświęcić np. godzinę, dwie w miesiącu na taką działalność. Niektóre firmy wprowadzają również jeden dzień w roku, który może być poświęcony przez pracownika na działalność na rzecz organizacji pozarządowej.
Oprócz wyżej wymienionych pomysłów można wymienić jeszcze, m.in. e-wolontariat, który zdobywa coraz większą popularność, ponieważ jest bardzo elastyczny pod kątem miejsca i czasu dostępu czy wolontariat interesariuszy (np. angażowanie emerytowanych pracowników w mentoring czy konsulting pracowników). Niewątpliwie wszystkie inicjatywy przyczyniają się do promowania idei wolontariatu pracowniczego i zachęcają pracowników do wspierania społeczności lokalnej.
GŁÓWNE ZASADY WPROWADZENIA WOLONTARIATU PRACOWNICZEGO
- Wolontariat należy wprowadzać do firmy stopniowo, krok po kroku. Kluczowe jest przekonanie zarządu, a najlepiej prezesa firmy do idei wolontariatu i wyznaczenie osoby lub zespołu odpowiedzialnego za jego realizację.
- Wolontariat pracowniczy ma szansę na sukces tylko w wypadku, gdy pracownicy angażują się w niego również w czasie pracy, a na przewidziane działania mają zaplecze w postaci środków gwarantowanych przez firmę.
- Istnieje wachlarz narzędzi zachęcających pracowników do wolontariatu: ułatwienia prawne i statutowe, specjalne sposoby komunikowania, narzędzia marketingowe promujące takie postawy w firmie
- Istnieją bariery wejścia, które utrudniają wprowadzanie i rozpowszechnianie wolontariatu pracowniczego – są to zarówno przeszkody natury psychologicznej, jak i prawnej oraz instytucjonalnej.
Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!