Kiedy Stephen Covey po raz pierwszy wydał swoją książkę „7 nawyków skutecznego działania”, okazała się ona strzałem w dziesiątkę, ponieważ wiele ludzi dzięki lekturze przejrzało na oczy i zdało sobie sprawę, że ich życie podąża w złym kierunku. Co więcej, zauważyli, że istnieje wiele małych, prostych rzeczy, które mogliby zacząć robić, a przyczyniłoby się to do lepszej kontroli ich życia codziennego. Książka posiada walory edukacyjne, uczy, jak stać się bardziej efektywnym i zbliżyć się do idealnego stylu życia, pełnego sukcesów i licznych osiągnięć.
Nawyk nr 1: bądź proaktywny. Życie nie dzieje się ot tak. Niezależnie, czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie, jest ono ostrożnie zaprojektowane właśnie przez ciebie. Wszystkie wybory zależą od ciebie. To ty wybierasz szczęście albo smutek. To ty wybierasz stanowczość albo ambiwalencję. To TY wybierasz sukces albo porażkę, odwagę albo strach. Musimy pamiętać, że każda chwila, każda sytuacja umożliwia nam podjęcie nowej decyzji. I właśnie dzięki temu masz wspaniałą szansę, aby robić rzeczy na różne sposoby i osiągać same pozytywne wyniki.
Nawyk nr 2: zacznij od końca. A więc kim chcesz zostać w przyszłości? To pytanie może wydawać się trochę banalne, ale pomyśl o tym chwilę. Czy w danym momencie swojego życia jesteś tym, kim chcesz być, masz to, o czym marzyłeś, robisz to, co zawsze chciałeś robić? Bądź ze sobą szczery. Czasem ludzie zdają sobie sprawę, że odnoszą sukcesy, które tak naprawdę nic dla nich nie znaczą. Osiągają je kosztem rzeczy, które były dla nich znacznie bardziej wartościowe. Jeśli szczeble twojej kariery nie podążają w dobrym kierunku, z każdym kolejnym krokiem oddalasz się od swojego życiowego celu.
Nawyk nr 3: ustal priorytety. Aby wprowadzić trochę równowagi do swojego życia, musimy zdać sobie sprawę, że nierobienie wszystkiego, co napotykamy na naszej drodze jest całkowicie w porządku. Nie ma sensu nakładać na siebie zbyt dużo obowiązków i zajęć. Wystarczy być świadomym, że warto powiedzieć „nie”, kiedy będzie taka konieczność i skupić się przede wszystkim na ustalonych priorytetach.
Nawyk nr 4: strategia wygrana-wygrana. Większość z nas opiera swoją samoocenę na porównaniach z innymi ludźmi, czy pewnego rodzaju zawodach. Myślimy o sukcesach na podstawie czyichś porażek – czyli jeśli ja wygrywam, ty przegrywasz. Albo jeśli ty wygrywasz, to ja przegrywam. Wszyscy gramy w pewną grę, ale ile w tym jest prawdziwej zabawy?
Nawyk nr 5: staraj się najpierw zrozumieć, a potem być rozumianym. Komunikacja jest najważniejszą umiejętnością w życiu człowieka. Spędzamy lata na nauce czytania, pisania oraz mówienia. Ale co ze słuchaniem? W jaki sposób ćwiczyłeś to, aby aktywnie słuchać w taki sposób, żeby w pełni zrozumieć drugą osobę? Prawdopodobnie wcale.
Nawyk nr 6: współdziałanie. W skrócie, zasadę tę można opisać: „co dwie głowy to nie jedna”. Opiera się ona na kreatywnej współpracy. To praca zespołowa, otwartość umysłu i przygoda, polegająca na znalezieniu nowych rozwiązań dla starych problemów. Ale to nie dzieje się samo. Jest to złożony proces, podczas którego ludzie zbierają w jedno miejsce całe swoje doświadczenie. Razem mogą dojść do lepszych wniosków, niż podczas indywidualnej pracy.
Nawyk nr 7: naostrzenie piły. Oznacza to nic innego, jak ochrona i wsparcie największego skarbu, jaki posiadasz – Ciebie. Dzieje się to poprzez wprowadzenie do życia zrównoważonego programu regeneracji swojego organizmu w czterech obszarach: fizycznym, społeczno-emocjonalnym, umysłowym i duchowym.