Savoir vivre mówienie po nazwisku

Ogólnie przyjętą zasadą savoir vivre zwracania się do osób w sposób formalny i kulturalny jest posługiwanie się tytułem grzecznościowym przed nazwiskiem jak na przykład „Pan Kowalski” czy „Pani Nowak”, przysługującym jej z racji wykształcenia tytułem naukowym, (np. doktorze Kowalski) lub w sytuacjach biznesowych zwrotem związanym z pełnioną w strukturach przedsiębiorstwa funkcją- „Prezesie Kowalski”.
Jeżeli zdecydujemy się zwrócić do kogoś za pomocą jedynie jego nazwiska, to nasze zachowanie może zostać uznane za niekulturalne, lub nieadekwatne do sytuacji. Taki sposób zwracania uwagi danej osoby akceptowalny jest w specyficznych warunkach, na przykład w szkole lub wojsku.
Na uczelni wyższej jednak studentów tytułuje się „panem” lub „panią” ze względu na prestiż uczelni oraz powagę sytuacji wykładowej. Należy uważać także na posługiwanie się pełnym imieniem i nazwiskiem, z wyjątkiem odczytywania list, gdyż często może to zostać uznane za niezręczne, chociaż raczej nie powinno zostać odebrane negatywnie.
W bardziej nieformalnych relacjach możemy oczywiście, jeżeli jest to zgodne z wolą drugiej osoby, mówić po nazwisku, imieniu, pseudonimie lub w dowolny ustalony sposób.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.Sztuka wystąpień i prezentacji
Niezależnie od tego jak “ładna” jest prezentacja ludzie niewiele z niej zapamiętują. Nie mogą więc przekazać tych informacji innym. Odbiorcy prezentacji rzadko są jedynymi decydentami,…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej