Gdy dołączamy do nowego zespołu, jako manager to staje przed nami dużo niespotykanych wcześniej wyzwań. Pierwszym z nich jest nasza inauguracyjna przemowa do pracowników.
Gdy dołączamy do nowego zespołu, jako manager to staje przed nami dużo niespotykanych wcześniej wyzwań. Pierwszym z nich jest nasza inauguracyjna przemowa do pracowników.
Jest ona niezwykle istotna ze względu na to, że ukształtuje ona opinię pracowników o nas, a więc będzie miała wielki wpływ na nasze relacje z nimi.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.
Przygotowując się do naszego przemówienia powinniśmy przeanalizować kondycję spółki oraz zdać sobie sprawę z roli, jaką pełni nasz zespół i kierunku, w którym powinniśmy go poprowadzić.
Przykładowy schemat takiego przemówienia powinien wyglądać podobnie do tego:
Wprowadzenie - najpierw należy zadbać o to by wszyscy pracownicy zebrali się w jednej sali. Później powinno nastąpić nasze przedstawienie się w adekwatnej formie. Warto zaznaczyć, że cieszy nas możliwość pracy z nowym zespołem. Nie zaszkodzi także przytoczyć swój krótki biogram, w sposób niesugerujący, że się nim chwalimy, o swoim przeszłym doświadczeniu powinno się opowiadać w sposób zrównoważony i pozbawiony ekscytacji.
W jasny sposób przedstawić cele swoje i zespołu oraz po krótce opowiedzieć o swojej wizji ich realizacji
Zapewnienie o tym, że pracownicy mogą na nas polegać, próba zbudowania polubownej, sprzyjającej wzajemnej lojalności atmosfery
Schemat przemówienia:
Podanie powodu spotkania i powodu wygłoszenia expose.
Wypunktowanie konkretnych zachowań, które nie będą tolerowane w zespole.
Wypunktowanie konkretnych zachowań i postaw, które uważane będą za cenne i nagradzane.
Zakończenie expose i zaproszenie do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.
Zasady wypowiadania przemówienia:
Przygotuj się – zarówno pod względem formy jak i treści,
Zaplanuj dobry moment i odpowiednią przestrzeń do wygłoszenia expose,
Zbuduj autorytet niewerbalnie (na stojąco, na środku, po odpowiedniej dawce ciszy etc.) ,
Zbalansuj oczekiwania względem zachowań pożądanych i niepożądanych
Bądź naturalny (nie czytaj z kartki, używaj swoich sformułowań)
Pamiętaj, że expose to zbiór najważniejszych dla ciebie zasad i wartości a nie regulamin pracy,
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i lepsze wykorzystanie ich talentów. Szkolenie zarządzanie zespołem to pozycja obowiązkowa w rozwoju menedżerskim. W pracy zdalnej poczucie sensu, wpływu i autonomii jest bardzo ważne. Warto uwzględniać te potrzeby podczas codziennych działań menedżerskich.
Awans ze specjalisty na menedżera nie udaje się w 40% przypadków. Zestaw wyzwań, narzędzi i rekomendacji na taką sytuację jest na szczęście dobrze znany. Zarządzanie zespołem zdalnym w tej sytuacji dodaje nowych trudności – warto się na nie przygotować.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.