Stres odczuwany bez powodu to zdecydowanie coś, czego nie powinno się ignorować. Może to oznaczać nawet zaburzenia lękowe lub depresyjno-lękowe. Objawiają się one właśnie nieustannym poczuciem dyskomfortu psychicznego i poczucia zagrożenia.
Stres jest reakcją organizmu na niebezpieczeństwo, choć w dzisiejszych czasach nie oznacza to goniącego nas drapieżnika, reakcja jest dokładnie taka sama.
Problem pojawia się, gdy odczuwamy stres chociaż nie mamy do czynienia z żadną potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Długotrwałe odczuwanie stresu jest niezwykle szkodliwe i może prowadzić do załamań nerwowych, wrzodów i innych dolegliwości, a istnienie powodu lub jego brak nie robi żadnej różnicy.
Sposoby radzenia sobie z tego rodzaju nerwami są identyczne jak w przypadku biznesmena po ciężkim dniu pracy - medytacja, gorąca kąpiel, a najlepiej 30 minut aktywności fizycznej.
Kiedy jednak stres nie ustępuje lub nawraca i nie sposób sobie z nim poradzić, warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż w przypadku zaburzeń lękowych najlepszą taktykę radzenia sobie z nimi dobierze psycholog.
Nierzadko w takich sytuacjach niezbędne okazuje się także podjęcie terapii lekami, ale pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do psychologa.