Stres jest niemal nieunikniony w życiu codziennym prawie każdego człowieka. Aby być w stanie skutecznie sobie z nim radzić, koniecznym jest zrozumienie tego procesu. Stres to naturalna, pierwotna reakcja organizmu na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, która w zamierzchłych czasach miała dodać nam energii i fizycznej siły do ucieczki lub walki, poprzez wyzwalanie odpowiednich związków chemicznych do organizmu.
Czasy się zmieniły, a to, co nasze mózgi dostrzegają i rozumieją jako zagrożenie nie wymagają już wydolności fizycznej, a więc energia kumuluje się i niewykorzystana tworzy presję - to właśnie ją nazywamy stresem. Kiedy energia ta nie znajdzie upustu, odczuwamy to w całym ciele, w formie bardzo niekomfortowego uczucia.
Najlepszym sposobem na niemal natychmiastową ulgę jest wysiłek fizyczny, w zależności od stopnia nagromadzonego stresu - krótki lub nieco dłuższy.
Ważne jest, aby wykorzystać całą nagromadzoną "do ucieczki" energię, jaką organizm sam dla siebie wyprodukował. Dopiero, kiedy przestaniemy odczuwać nieprzyjemne mrowienie i zastrzyki energii w ciele, możemy zakończyć wysiłek gorącą kąpielą lub prysznicem, poczytać dobrą książkę i odespać sytuację, która przysporzyła nam nerwów.
Wiadomym jest, że najlepszym, najszybszym lekarstwem na stres jest natychmiastowy, intensywny wysiłek fizyczny, który pomoże organizmowi pozbyć się nadmiaru energii tworzącej presję. Kiedy jednak znajdujemy się w miejscu pracy i nie mamy możliwości wyjścia na świeże powietrze i przebiegnięcia kilku kilometrów, istnieje kilka sprawdzonych sposobów które pomogą ulżyć napięciu i odjąć nam kolejnych dawek stresu.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na reakcje stresowe i naszą odporność na stres jest dieta i sen. Niestety to, co jemy jest niezwykle ważne dla tego jak funkcjonować będą wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie, a złe odżywianie przyczynia się do spowalniania wielu procesów pomagających nam radzić sobie w stresowych sytuacjach, a także długotrwale obniża nastrój, co również przyczynia się do częstszych reakcji lękowych.
Nie jest tajemnicą, że dobrze odżywiony organizm lepiej funkcjonuje. Sen to kolejne, podstawowe zapotrzebowanie organizmu i niezbędne, aby dobrze on funkcjonował. Niezliczona ilość badań dowiodła, że złe nawyki dotyczące snu podnoszą ryzyko depresji i zaburzeń lękowych.
Podczas snu organizm regeneruje się, a pozbawiając go tej możliwości narażamy go na dodatkowy stres. Należy pamiętać, że najlepszy jakościowo sen odbywa się między godziną 23 a 1 w nocy, a więc zawsze lepiej będzie wstać o godzinie 4 rano, by dokończyć zadania z poprzedniego dnia, niż "zarywać" noc.