Czy pracownik może się zrzec prawa do urlopu?

Ponieważ prawo do urlopu jest prawem personalnym i niezbywalnym, nie jest możliwe pod żadnym warunkiem zrzeczenie się go. 

Gamma - Czy pracownik może się zrzec prawa do urlopu?

    Ponieważ prawo do urlopu jest prawem personalnym i niezbywalnym, nie jest możliwe pod żadnym warunkiem zrzeczenie się go. Nawet w przypadku podpisania przez pracownika dokumentu oświadczającego dobrowolne zrzeczenie się prawa do urlopu, ów dokument nie będzie miał żadnej mocy prawnej.

    Ponieważ zwykle mówi się o prawie pracownika do urlopu, nie dostrzega się drugiej strony medalu, mianowicie, udzielenie urlopu jest obowiązkiem pracodawcy. Niewysłanie pracownika na urlop, bądź niedopilnowanie podpisania oświadczenia o chęci przesunięcia urlopu na kolejny kwartał będzie wykroczeniem.

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

     

    Zdarza się jednak, że pracownikowi zostaje oferowany ekwiwalent pieniężny w zamian za niewykorzystanie urlopu. Jest to równie niezgodne z prawem i sprzeczne z obowiązkiem udzielenia urlopu przez pracodawcę.

    Jedyny przypadek, w którym ekwiwalent może zastąpić niewykorzystane dni urlopowe to kiedy w związku z zakończeniem umowy nie istnieje możliwość udzielenia wypoczynku pracownikowi.

    Tego prawa pracownik również nie może się zrzec, a więc każdy dokument oświadczający dobrowolną rezygnację pracownika z otrzymania wynagrodzenia za niewykorzystany urlop nie będzie miał mocy prawnej.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza