Co motywuje pracowników?

Co motywuje pracowników? Przez lata odpowiedź na to pytanie brzmiała pieniądze i jeszcze więcej pieniędzy.

Gamma - Co motywuje pracowników?

    Co motywuje pracowników? Przez lata odpowiedź na to pytanie brzmiała "pieniądze i jeszcze więcej pieniędzy". Być może była to prawda ze względu na sytuację ekonomiczną, a może przez skłonność do oceniania statusu na podstawie wysokości pensji i posiadanych dóbr.

    W dzisiejszych czasach natomiast, można kupić usługi, jednak nie da się kupić zapału, chęci i zaangażowania, a to przecież, czego zazwyczaj oczekujemy od pracowników.

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.

     

    Takie zachowania nie wynikają z zachęt czy czynników zewnętrznych, a przynajmniej nie na długo. W ostatnich latach dowiedziono, że to właśnie motywacja wewnętrzna jest nawet 3 razy efektywniejsza niż oferowanie pracownikom nagród materialnych za osiągnięte wyniki. Czym jest więc motywacja wewnętrzna?

    Składa się ona przede wszystkim z poczucia docenienia starań i sukcesów – pochwała to najtańszy dostępny motywator. Mało tego, wprost proporcjonalnie do samooceny pracownika rośnie jego pewność siebie, a jednocześnie dąży on do podtrzymania zdobytego statusu i mierzy coraz wyżej.

    Doceniony pracownik czuje, że robi coś dobrze, a tym samym będzie chciał robić to jeszcze lepiej i należy dać mu na to szansę, czyli zapewnić kolejny składnik motywacji wewnętrznej – możliwości rozwoju osobistego i profesjonalnego.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza