Zmień podejście do zmian

Polscy i zagraniczni psychologowie już dawno odkryli, że ludzie boją się tego, czego nie znają. Jak na złość świat, który nas otacza, ciągle się zmienia. Te nieustające zmiany zmuszają nas do stawiania czoła temu, co obce. Czy to oznacza, że żyjemy w ciągłym strachu? Czy może stoimy w miejscu, czekając na to, co przyniesie czas? W przypadku niektórych odpowiedź na oba pytania brzmi niestety – TAK. Dotyczy to również współczesnych firm.

Gamma - Zmień podejście do zmian

    Zmieniać czy nie zmieniać?

    Odpowiedź na to pytanie w większości firm w naszym kraju brzmi – zmieniać. W dobie rozwoju cywilizacyjnego, technologicznego i rozwoju w ogóle trudno byłoby odpowiedzieć inaczej, chyba że chcemy stać w miejscu. Tak właściwie jednak niewprowadzanie zmian w dzisiejszym świecie oznacza dla wielu cofanie się. Zmiana byłby to trend jak najbardziej zadowalający, jednak pojawia się problem. Sama chęć zmiany nie daje nam stuprocentowej szansy przetrwania. Trzeba jeszcze wiedzieć, co zmienić, kiedy zmienić i jak to zrobić.

    W tym miejscu najczęściej pojawiają się przysłowiowe schody. Wprawdzie pomysłów mamy mnóstwo, ale niewiele firm wie, kiedy jest najbardziej odpowiedni czas na zmiany i jak je wprowadzić, żeby odnieść założone rezultaty.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

    Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

    Źródło pomysłów

    Pomysły na zmiany najczęściej czerpiemy z obserwacji otoczenia. Reagujemy na to, co już miało miejsce. Gdy doliczymy do tego czas, jakiego potrzeba na przeprowadzenie istotnych zmian, okaże się że nasze pomysły trzeba było wdrażać dawno temu.

    Skąd więc czerpać pomysły? Oczywiście z obserwacji otoczenia. Warto byłoby jednak nie reagować bezpośrednio na to, co się stało, ale na tej podstawie przewidywać, co stać się może. Dopiero wtedy mamy szansę zaprojektować takie działania, które pozwolą nam wyprzedzić innych. I wcale nie chodzi tu o wróżenie z fusów, ale dogłębną analizę tego, co było i tego, co dzieje się teraz.

     

    Firmy szkoleniowe oferują czasami szkolenia związane z zarządzaniem zmianami. Gamma podchodzi do tematu kompleksowo. Zobacz dział związany z naszymi szkoleniami menedżerskimi. Zapraszamy.

     

    Jak zmieniać, żeby coś zmienić?

    Czasem jest tak, że po przeanalizowaniu otoczenia zebraliśmy pewną pulę pomysłów. Potrafimy na tej podstawie przewidzieć, co może się wydarzyć. Zaprojektowaliśmy naszą zmianę bardzo dokładnie. Wprowadzamy ją w życie i okazuje się, że nie działa to tak, jakbyśmy tego chcieli. Lista błędów, jakie są popełniane, jest naprawdę długa. Mogą to być błędy popełniane na etapie samego pomysłu, projektu, wyznaczania celów, analizy otoczenia itp. Najczęściej jednak spotkać się można z dwoma problemami. Po pierwsze zapomina się, że zamiana to proces, a zatem coś, co trwa i na czego efekty trzeba często długo czekać.

    Zmiana jako taka nic nie wnosi. Potrzeba jeszcze dobrze nią zarządzać. Stała kontrola i monitoring poszczególnych etapów procesu zmiany są niezbędne. Druga sprawa to komunikowanie zmiany pracownikom. Jedni w ogóle tego nie robią.

    Pozostała część nie potrafi zakomunikować zaplanowanych zmian, tak żeby ludzie zaczęli funkcjonować w nowy sposób. Nasi podwładni powinni nie tylko zostać poinformowani, że jakaś zmiana ma nastąpić. Informacja powinna być sformułowana w taki sposób, żeby pracownicy widzieli sens wdrożenia nowego pomysłu.

    Trzeba też pamiętać, że ludzie boją się tego, czego nie znają, dlatego też konieczne jest przedstawienie im korzyści płynących ze zmiany. Nie tylko korzyści, jakie odniesie firma, ale też (a może przede wszystkim) korzyści, jakie odniosą sami pracownicy.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza