Zespół scrum - jak powinien wyglądać, jak pracować?
Zwinne zarządzanie to nowoczesna metoda oparta na elastyczności pracowników i skupianiu się od ogółu do szczegółu podczas realizacji projektu. Na początku następuje próba zapisania możliwie jak największej ilości wymagań i oczekiwań ze strony klienta, a następnie na tej podstawie układa się ogólny plan pracy nad projektem.
W zależności od następnie przyjętej metody, zadania te mogą być dzielone na mniejsze i nadawane są im priorytety, które mają znaczenie w przypadku kolejności ich wykonywania lub funkcjonowania ostatecznego produktu.
Wiele firm łączy zwinne zarządzanie z metodą scrum, ponieważ mają one te same założenia i doskonale się uzupełniają. Zespoły scrumowe składają się z minimum trzech do dziewięciu, czasem maksymalnie dwunastu osób. Nie liczy się tu jakość, ale podejście osób do problemów i ich otwarty umysł oraz wszechstronna wiedza i motywacja do samodzielnej pracy oraz rozwiązywania problemów.
Zespół scrumowy składa się z następujących ról – scrum developerów, scrum mastera oraz product ownera. Najważniejszą rolą w zespole jest Product Owner – pod względem komunikacji i przekazywania informacji ze strony klienta całemu zespołowi w postaci feedbacku. Jest to decyzyjna postać w zespole, a członkom zespołu scrumowego nie wolno stosować się do decyzji, które nie zostały zaakceptowane przez właściciela produktu.
Scrum master jest odpowiedzialny za przeprowadzanie spotkań podczas jednostek czasu zwanych sprintami. Taki sprint może trwać od dwóch do kilku tygodni i podczas niego wykonuje się przydzielone na ten okres zadania.
Więcej informacji o schematyce pracy w zespołach scrumowych podawane są na szkolenie scrum. Warto wiedzieć, że scrum nie może zostać pomyślnie wdrożony do zespołu bez zapoznania się z zasadami i założeniami zwinnej metodologii – agile foundation szkolenie czy agile project management szkolenie to doskonały wybór, by przekonać się, czym jest zwinne zarządzanie zarówno w teorii, jak i praktyce.
Ostatecznie, warto jest, by osoby zajmujące się innymi obowiązkami poza rozwijaniem produktu przeszły szkolenia scrum master czy szkolenia scrum product owner, pozwalające na zapoznanie się z najlepszymi technikami stosowanymi w przypadku objęcia takiej roli.