Rozwijająca się firma to sama radość. Dla właściciela, bowiem już nie dla wszystkich pracowników. Dla nich zazwyczaj oznacza to jeszcze więcej pracy, przeważnie bez dodatkowego wynagrodzenia (zwłaszcza dotyczy to szeregowych pracowników – menadżerowie zazwyczaj dostają dla siebie kawałek tortu w postaci premii). Dzieje się tak zwłaszcza w dużych organizacjach (korporacjach). To właśnie tam jednostka, nazywana często numerem w systemie, ma tak naprawdę za zadanie pracowanie na markę i pozycję swojego przełożonego, czyli menadżera zespołu. Celem zmiany podejścia, menedżer powinien wtedy spojrzeć na
project management szkolenia.
Po zakończeniu udanego projektu menadżer zbiera pochwały, dostaje pokaźną premię, zyskuje w oczach szefostwa, a szeregowy pracownik ma z tego tylko zwrot wolnego za wypracowane nadgodziny, którego nie ma kiedy odebrać, bo pracy wciąż przybywa.
Myślisz, że to przesada, że może w jednej czy dwóch firmach tak się dzieje, ale nie można tego uogólniać? A czy pracowałeś kiedyś w korporacji jako szeregowy pracownik? Zapytaj się znajomych, którzy takie doświadczenia mają za sobą. A potem zastanów się, czy przypadkiem w Twojej firmie w ramach prowadzonych projektów nie zarządza się podobnie. Na świecie po mału odchodzi się od nagradzania tylko szefów jednostek i im pozostawiając rozdzielenie ewentualnych premii uznaniowych.
Według nauk wyniesionych ze scrum szkolenia, zespół projektowy powinno się traktować jako całość, a każdy jego członek, niezależnie od tego jaką pełni w nim funkcję (czy to kierownik projektu, czy osoba odpowiedzialna za wprowadzanie danych do arkusza kalkulacyjnego), powinien być traktowany, rozliczany i nagradzany na takich samych warunkach.
To oczywiście przynosi też korzyści firmie – osoba, która ma świadomość, że traktowana jest poważnie, jako ważny i konieczny element zespołu, a jej praca zostanie doceniona daje z siebie więcej, ma bowiem poczucie, że robi coś dla firmy, ale także dla siebie, a nie tylko podbija wyniki przełożonego.
Ponieważ ta koncepcja nieco wywraca dotychczasowe zarządzanie projektami – nowoczesne szkolenie (np.
agile project management szkolenie), w ramach którego poznasz praktyczne aspekty takiego zarządzania projektami, jak również jego plusy i minusy może się okazać dla tym czego potrzebujesz.