Bardzo ważnym elementem każdej rozwijającej się firmy jest fachowe przywództwo. Jest to osoba, którą słuchają i za którą podążają pracownicy aby osiągnąć określony cel. Istnieje kilka typów liderów, którzy sprawdzą się w zależności od działalności firmy.
Istnieje kilka podstawowych cech przywódczych. Najlepszy lider to taki, który potrafi dostosować się do zmieniających się sytuacji. Ważne są kompetencje społeczne, umiejętność określania celów oraz wiara w swoje możliwości i możliwości grupy. Ważna jest również stabilność emocjonalna, nie popadanie w nadmierną euforię oraz histerię. W przypadku kompetencji społecznych niezwykle ważne są zdolności komunikacyjne oraz asertywność. Dobry przywódca to osoba kreatywna, która nie boi się wyzwań oraz potrafi oddelegować zadania grupie. Lider powinien być również osobą ambitną i motywującą.
Istnieje kilka podstawowych typów zachowań przywódczych. Pierwszym z nich jest lider autokrata. Jest to osoba, która wyznacza cele oraz kieruje działaniem podwładnych w zakresie osiągnięcia tych celów. Lider ten przydziela zadania i egzekwuje ich wykonanie. Kolejnym typem lidera jest demokrata. Jest to przywódca, który zachęca pracowników do dyskutowania, ustalania wspólnie celów i priorytetów. Pozwala na przekazywanie własnych pomysłów i własnego zdania na dany temat. Innym typem lidera jest przywódca przyjaciel. Jest to osoba, która odgrywa rolę pasywną, nie interweniuje w przypadku konfliktów. Podwładni mają swobodę działania oraz swobodę podejmowania decyzji.
Wybór konkretnego stylu kierowania zależy od rodzaju firmy, jej wielkości oraz osobistych cech charakteru lidera. Nie wszystkie typy przywództwa sprawdzą się w przypadku każdego przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że dla lidera najważniejsze jest osiąganie wyników w firmie i działania zmierzające do zapewnienia ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa. Kierowanie grupą pracowników wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji. Z tego względu dobry lider powinien być jak najbardziej odporny na stres oraz posiadać umiejętności rozwiązywania konfliktów w grupie.