Twórcze rozwiązywanie problemów - metoda design thinking
Każdy pracodawca chciałby, żeby w jego firmie panowała dobra atmosfera. Dobrą atmosferę można definiować na wiele rozmaitych sposobów. Nie da się ukryć, że dla każdego może to znaczyć trochę co innego. Przeważnie jednak chodzi o atmosferę wolną od stresu, agresji oraz wszelkich niedomówień.
Dobry zespół pracowniczy jest zgrany i skuteczny. Współpracownicy mają świadomość, że mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Rozwiązywanie problemów służbowych jest dużo prostsze, jeżeli wiemy, że możemy liczyć na czyjeś wsparcie. Nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach to właśnie czyjeś wsparcie i wiedza przesądza o naszym sukcesie. Jak jednak powszechnie wiadomo, w każdej, nawet najbardziej przyjaznej organizacji pojawiać się będą problemy. Problemy te dotyczyć będą zarówno relacji międzyludzkich jak i typowych kwestii służbowych. Mogą pojawić się na przykład trudności z realizacją zadań firmowych. Wówczas bardzo pomocna może okazać się metoda design thinking.
Design thinking to nic innego jak twórcze rozwiązywanie problemów. Twórcze pomysły powstają dzięki kreatywności. Jak wiadomo, jedne osoby są z natury bardziej kreatywne niż inne. Nad kreatywnością na szczęście można i należy pracować. Pomocne mogą być w tym warsztaty kreatywności. Jedną z zasad metody twórczego myślenia jest zasada 'doing, not talking'. Oznacza to, że należy skupić się przede wszystkim na wdrażaniu swoich pomysłów w życie, a nie tylko omawianiu ich. Należy również mieć na uwadze, że metoda twórczego rozwiązywania problemów nie może obejść się bez empatycznego podejścia osób, które będą ją stosowały. Przed realizacją danego pomysłu zawsze warto zastanowić się jakie skutki będzie on miał dla innych osób. Bardzo istotne jest również zdefiniowanie problemu. Ten etap może wydawać się łatwy, jednak to tylko pozory.
Definiując problem należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które tak a nie inaczej wpływają na nurtującą nas sytuację. Należy uważać na dwie pułapki, jakimi są zbyt szczegółowe lub zbyt ogólne zdefiniowanie problemu. Kolejną fazą metody twórczego rozwiązywania problemów jest rzecz jasna tworzenie pomysłów. Pomocne na tym etapie mogą być burze mózgów, które wzmogą kreatywność pracowników. Końcowym etapem metody design thinking jest testowanie poszczególnych rozwiązań, które zostały zaproponowane. Warto wybrać ten pomysł, który wypadnie najlepiej na etapie testów.
Myślenie projektowe jest pożądane zarówno w dużych jak i mniejszych firmach. Twórcze rozwiązywanie problemów sprawdzi się więc zarówno w korporacjach jak i małych działalnościach. Jeżeli firma zatrudnia wielu pracowników, dobrze byłoby zorganizować dla pracowników warsztaty bądź szkolenie, na którym zapoznają się oni ze specyfiką metody twórczego myślenia. Nie da się ukryć, że aby takie szkolenie było skuteczne, należy zadbać przede wszystkim o to, by poprowadziła je doświadczona firma. Jedynie doświadczona i wykwalifikowana firma będzie w stanie sprawić, że szkolenie przyniesie oczekiwane rezultaty. Najlepiej jest wybrać firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Większość firm prowadzi swoje strony internetowe, na których można zapoznać się z cennikami oraz zakresem usług.
Podsumowując powyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można dojść do wniosku, że marzeniem każdego pracodawcy i pracownika jest dobra atmosfera w firmie. Na dobrą atmosferę wpływa niewątpliwie wiele czynników, a sama dobra atmosfera sprzyja budowaniu pozytywnych relacji w zespole. Te zaś sprawiają, że praca jest przyjemniejsza i prostsza. Współpracownicy wiedzą, że mogą liczyć na siebie, gdy pojawią się jakieś trudności. W dobrze zgranych zespołach znacznie łatwiej jest również zastosować metodę twórczego rozwiązywania problemów. Metoda ta pozwala na wymyślenie jak największej ilości rozwiązań określonego problemu i wybranie tych najbardziej korzystnych. Metoda sprawdzi się zarówno w dużych, jak i w mniejszych firmach. W dużych firmach warto przeprowadzić warsztaty, które zaznajomią pracowników ze specyfiką wspomnianej wyżej metody.