Wykorzystanie twórczego myślenia w pracy

Dzisiaj otaczają nas zmiany. Sztywne modele biznesowe odchodzą już powoli w zapomnienie, dzisiaj liczy się coraz bardziej elastyczność. Dlatego też powstały różne metody kreatywnego, bardziej elastycznego myślenia projektowego, które dopuszczają zmiany nawet całego celu. Należy do nich np. właśnie design thinking.

Gamma - Wykorzystanie twórczego myślenia w pracy

 
Wykorzystanie twórczego myślenia w pracy

Dzisiaj otaczają nas zmiany. Sztywne modele biznesowe odchodzą już powoli w zapomnienie, dzisiaj liczy się coraz bardziej elastyczność. Dlatego też powstały różne metody kreatywnego, bardziej elastycznego myślenia projektowego, które dopuszczają zmiany nawet całego celu. Należy do nich np. właśnie design thinking.

Czym jest metoda design thinking?

O co w ogóle chodzi z tym design thinking? Jest to tworzenie pewnych schematów biznesowych, jednak za pomocą kreatywnego myślenia. Tutaj nie ma sztywnego modelu od samego początku ani nienaruszalnych zasad. Szukamy rozwiązania danego problemu w kreatywny sposób, włączając potem rozwiązanie do pewnego modelu. Warto dodać, że ta metoda w dużej mierze także zwraca uwagę na potrzeby i oczekiwania klienta.

Jak wyglądają etapy design thinking?

Powiedzmy właśnie teraz słowo o etapach design thinking. Pierwszy z nich to EMPATIA. Tutaj przede wszystkim wczuwamy się w rolę naszych wybranych klientów. Kim są? Co lubią? Tutaj warto dodać w tym momencie, że ten etap pomaga nam eliminować poważny błąd, jaki robi naprawdę wiele osób. Mianowicie często zmieniamy produkty, wprowadzamy rozwiązania, które nam się podobają nie zaś takie, które będą podobały naszym klientom. Przykładowo zapominamy często, że jeśli sami jesteśmy osobami bardzo wykształconymi, podróżującymi, mieszkającymi w mieście, to czasem przecież produkujemy jakieś specyfiki dla osób z wykształceniem podstawowym, całe życie mieszkających na wsi. Następny etap to ZDEFINIOWANIE PROBLEMU. Tutaj trzeba dokładnie oszacować, jaki jest w zasadzie nasz problem. Pamiętajmy, że sama metoda design thinking nie pomoże nam de facto w zdefiniowaniu problemu - tu potrzebne są inne techniki, których także musimy się nauczyć. Kolejny etap to POMYSŁY. Na tym etapie uruchamiamy burzę mózgów i szukamy przeróżnych sposobów na rozwiązanie problemu. Następnie mamy etap PROTOTYPY. Tutaj z kolei wybieramy kilka najlepszych pomysłów i tworzymy z nich jakiś plan. Ostatnim zaś etapem są TESTY - słowem po prostu testujemy dane pomysły.

Jak myślenie projektowe może przydać nam się w pracy?

No właśnie - jak takie design thinking może rzeczywiście pomóc nam w pracy? Warto podać tu kilka przykładów. Dajmy na to, że chcemy stworzyć nową linię kalendarzy. Etap pierwszy design thinking będzie obejmował odpowiedź na pytanie - jakie to mają być kalendarze? Czym się wyróżnią? Załóżmy, że tworzymy kalendarze dla osób w wieku 20 - 50 lat, zapalonych podróżników. Siłą rzeczy zatem kalendarze powinny być małe, mogą mieć motywy podróżnicze, jakieś ciekawe, motywujące hasła w środku albo też zdjęcia z dalekich wypraw. Dodatkowo powinny być wytrzymalsze niż standardowo. Następnie przechodzimy do problemu a mianowicie estetyki takiego kalendarza. Później następuje etap pomysłów - każdy wymyśla, jaki mógłby być taki kalendarz. Przykładowo decydujemy się na wersję trochę bardziej ekskluzywną - kalendarz w miękkiej, czarnej, skórzanej oprawie wytłoczoną różą wiatrów i zarysami kontynentów a wewnątrz z motywami folklorystycznymi różnych narodów. Przechodzimy zatem do fazy prototypu - tworzymy kilka takich kalendarzy i np. pytamy znanych nam podróżników o opinię. Na koniec rozpoczynamy testy- np. mniejszą partię kalendarzy.

Szkolenia z design thinking

Powyższy przykład tej metody twórczego rozwiązywania problemów w gruncie rzeczy jest jednak bardzo skrótowy i okrojony. W rzeczywistości metodę design thinking można zastosować praktycznie do każdego problemu w firmie - od nowego produktu, przez udoskonalenie logo po wybór czajnika dla pracowników. Niemniej jednak, aby odpowiednio stosować tę metodę, należy przeszkolić się w niej. Niestety bowiem nieraz okazuje się, że ktoś poczytał o niej trochę i próbując następnie wprowadzić design thinking do firmy tylko wszystko mylił, powodując niemały bałagan. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w profesjonalne szkolenie z metody design thinking tak, aby naprawdę mieć pewność, że dobrze ją opanowaliśmy i że pomoże nam ona twórczo znaleźć rozwiązanie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza