W dzisiejszych czasach znaczna większość przedsięwzięć, jakich podejmują się przedsiębiorstwa działające w rozmaitych dziedzinach gospodarki znacznie wykracza poza kompetencje zespołów działających w granicach pewnych działów. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw wysyła pracowników na szkolenia, po których uzyskują prawo do tytułu certyfikowanego project managera. Przyda się tutaj np. agile foundation szkolenie bądź szkolenie scrum. Najczęstszymi i najchętniej wybieranymi przez przedsiębiorców do szkoleń metodami zarządzania wszelkimi projektami są między innymi metody takie jak Prince 2 (szkolenia project management), PMI, Scrum czy Zarządzanie Cyklem Realizacji Projektu. Niezależnie od typu szkolenia przeznaczonego dla Project Managerów, na każdym z nich jego uczestnicy przede wszystkim nauczą się praktycznego wykorzystania wiedzy teoretycznej, jaką do tej pory zdobyli. Za absolutnie podstawowe cele realizacji tego typu szkoleń przede wszystkim uznać można:
- zdobycie kompleksowej wiedzy odnoszącej się do sprawnej, ale przede wszystkim efektywnej realizacji projektu, który trafi pod nadzór certyfikowanego project managera
- poznanie środków dzięki którym można skutecznie zminimalizować koszty, jakie są związane z realizacją projektu
- umiejętność lepszego wykorzystania zasobów jakie posada dana firma, w tym kapitału ludzkiego
- umiejętność stworzenia funkcjonalnej organizacji pracy z zespole projektowym
- usprawnienie organizacji pracy w firmie
- minimalizacje popełnianych błędów w realizacji projektów.
Poza wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną, uczestnicy takich szkoleń w większości przypadków otrzymują także szereg narzędzi, jaki niezbędny będzie im nie tylko w czasie szkolenia, ale przede wszystkim niezwykle przydatny będzie w zawodowej pracy przy organizacji projektu. Te narzędzia to przede wszystkim gotowe wzory między innymi:
- wniosków projetowych
- kart projektowych
- arkuszy planowania projektu
- karty oddelegowania do projektu kierownika, członka zespołu
- arkuszy pozwalających na zaplanowanie ryzyka związanego z realizacją projektu
- raportów niezbędnych do dokumentowania każdego z etapów projektowania.