Różnorodność pokoleniowa na rynku pracy
Różnorodność pokoleniowa jest ważnym element w życiu poszczególnych osób. Jakim pokoleniem jestem? We współczesnym świecie oprócz odmiennego spojrzenia na świat i zachowywania się poszczególnych osób coraz częściej widoczne są różnice w oczekiwaniach wobec kariery zawodowej. Zarządzanie różnorodnością pokoleniową nie jest łatwe, a umiejętności takich uczy szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi.
Różnorodność pokoleniowa jest zazwyczaj wynikiem nieustannie zmieniającego się świata, trybu życia, rozwoju nauki oraz postępu technologicznego. Na współczesnym rynku pracy funkcjonują następujące pokolenia: X, Y, Z. Zarządzanie różnorodnością pokoleniową w firmie nie należy do łatwych zadań i wymaga on posiadania odpowiednich kompetencji w tej dziedzinie. Umiejętności tych uczy profesjonalne szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi oraz współpraca w zespole szkolenie.
Różnorodność pokoleniowa – jaki pokoleniem jestem?
Wiele osób często zadaje sobie pytanie jakim pokoleniem jestem?. Obecnie w literaturze można znaleźć coraz więcej opracowań dotyczących różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Powszechnie występuje podział na generacje XYZ.
Zatem jakim pokoleniem jestem i czym charakteryzują się poszczególne generacje?
- Pokolenie X – to osoby urodzone w latach 60 – tych i 70 – tych. Ludzie Ci są nazywani pokoleniem PRL - u, dla którego najważniejsza w życiu jest praca. Jednostki te dorastały w okresie niedostępności produktów na rynku i dopiero przemiana ustrojowa w Polsce w latach dziewięćdziesiątych zaczęła zmieniać tę sytuację. W związku z tym pokolenie X jest nieco zagubione bowiem było wychowane w chaosie rzeczywistości.
- Pokolenie Y – to ludzie urodzeni w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych, którzy to dorastali w czasach wolnego rynku. W przeciwieństwie do generacji X osoby te więcej czasu spędzają w internecie oraz świetnie przyswajają wszelkie nowinki technologiczne. Millenialsi – bo tak o nich się mówi, to w dużej mierze osoby wykształcone dla których to ważniejsza jest jakość życia, niż posiadanie. Generację tą cechuje wysokie mniemanie o sobie, nadmierne oczekiwania od życia oraz nie potrafi przyjmować krytyki. Stałym towarzyszem życia tego pokolenia są urządzenia multimedialne, bowiem z ich pomocą prowadzą bogate życie towarzyskie oraz biznesowe.
- Pokolenie Z - to osoby urodzone po 1996 roku. Nastolatkowie Ci są mocno uzależnieni od rozwijającej się technologii. Prężnie działają w forach społecznościowych przenosząc tam w swoje relacje towarzyskie. Osoby te charakteryzuje też multitasking – czyli umiejętność zajmowania się wieloma czynnościami w jednym czasie oraz jednocześnie na kilku urządzeniach.
Zarządzanie różnorodnością pokoleniową – ogromne wyzwanie dla liderów
Przed obecnymi właścicielami firm stoi ogromne wyzwanie, w postaci pozyskiwania lojalnych pracowników. Co więcej niełatwe staje się zdobywanie nowych klientów. Otóż obecnie przestarzałe reklamy zamieszane w gazetach z czasów pokolenia X czy billboardy z czasów pokolenia Y są coraz częściej zastępowane nowoczesnymi reklamami w internecie.
Zarówno pozyskanie nowych pracowników jak i zarządzanie różnorodnością pokoleniowąjest ogromnym wyzwaniem dla obecnych i przyszłych menadżerów. Każda generacja została wychowana w innych warunkach i w związku z tym inaczej podchodzi do pracy oraz przedstawia inne oczekiwania wobec pracodawcy.
W celu sprawnego zarządzania pracownikami z różnych pokoleń niezbędne jest szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi oraz współpraca w zespole szkolenie.
Różnorodność pokoleniowa, a współpraca w zespole szkolenie
Różnorodność pokoleniowa na przestrzeni zawodowej wymaga sprawnego zarządzania poszczególnymi jednostkami, zatem przed każdym współczesnym managerem stoi ważne wyzwanie, jakim jest zarządzanie poszczególnymi pokoleniami.
Każde pokolenie wychowało się w innych okolicznościach, więc osoby zarządzające muszą umieć dobrze zrozumieć wymagania oraz potrzeby poszczególnych osób. Wskazane są istotne zmiany w sposobie kierowania tymi zróżnicowanymi grupami pracowniczymi.
Współpraca w zespole szkolenie prowadzone przez doświadczonych trenerów uczy jak postępować z poszczególnymi generacjami, aby w miejscu pracy nie dochodziło do konfliktów, a cele postawione przez firmę były sprawnie realizowane. Dzięki szkoleniu z zarządzania pokoleniami kadra kierownicza:
- otrzymuje potrzebną wiedzę oraz narzędzia pomocne w zarządzaniu różnorodnością pokoleniową
- poznaje różnice w postawach pracowników pochodzących z różnych grup wiekowych
- wypracowuje praktyczne rozwiązania pomocne w pracy z młodszymi pracownikami z pokolenia Y
Współpraca w zespole szkolenie uświadamia każdemu liderowi zespołu, że tylko umiejętność sprawnego dopasowana narzędzi kierowniczych w zarządzaniu jest gwarantem spełnienia poszczególnych oczekiwać oraz odnoszenia sukcesów na polu zawodowym.