Pokolenia X, Y, Z na rynku pracy
Różnorodność pokoleniowa to nieodłączny element życia poszczególnych jednostek. Obecnie oprócz odmiennego spojrzenia na świat czy zachowania coraz bardziej zauważalne są oczekiwania wobec ścieżki kariery. Odpowiednie zarządzanie pokoleniami szkolenie jest nieodłącznym elementem każdej dobrze prosperującej firmy.
Różnorodność pokoleniowa jest wynikiem ciągle zmieniającego się otoczenia, trybu życia, rozwoju nauki oraz wynikającego z tego postępu technologicznego. Obecnie na rynku pracy funkcjonują pokolenia takie jak: X, Y, Z. Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie nie należy do łatwych zadań i wymaga posiadania sporych umiejętności w tej dziedzinie.
Generacja X, Y,Z - różnorodność pokoleniowa
Obecnie współczesna literatura znajduje coraz więcej opracowań na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami, niemniej najczęściej występującym jest podział na generację XYZ.
Pokolenie X – to osoby urodzone zwłaszcza w latach 60 – tych i 70 – tych. Generacja ta jest często nazywana pokoleniem PRL - u, dla której to praca była i nadal jest najważniejsza. Osoby te dorastały w czasach niedostępności produktów, a dopiero przemiana ustrojowa w Polsce zaczęła zmieniać tę sytuację. Opisuje się ich często jako ludzi nieco zagubionych wychowanych w chaosie. Ludzie Ci doskonale pamiętają czasy, w których żeby zakupić auto trzeba było jechać na giełdę, a nieco później korzystali w tym celu z ogłoszeń w gazecie. Natomiast żeby skorzystać z usług fachowca najczęściej korzystało się ze znajomości. Co prawda część osób z pokolenia X używa już internetu, ale głównie w celu dokonywana zakupów przez znany portal aukcyjny.
Pokolenie Y – to osoby urodzone w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Większość „millenialsów”dorastała w czasach wolnego rynku oraz znacznie większej dostępności produktów. W odróżnieniu od pokolenia X osoby te znacznie więcej czasu spędzają w sieci oraz dużo łatwiej przyswajają nowinki technologiczne. Millenialsi to w dużej mierze ludzie wykształceni dla których ważniejsza jest jakość życia oraz doświadczenia, niż posiadanie. Ponadto cechuje ich wysokie mniemanie o sobie, nieumiejętność przyjmowania krytyki oraz nadmierne oczekiwania od życia. Nieodłącznym towarzyszem życia ludzi z generacji Y są urządzenia multimedialne tj. smartfon czy laptop, a korzystając z mediów społecznościowych prowadzą bogate życie towarzyskie oraz biznesowe.
Pokolenie Z - zwane generacją internetu to ludzie urodzeni po roku 1996. Są to więc nastolatkowie wchodzący dopiero w dorosłość. Osoby te są uzależnione od technologii. Mocno udzielają się w sieciach społecznościowych przenosząc tam w dużym stopniu swoje relacje towarzyskie. Ponadto charakteryzuje ich także multitasking – czyli zajmowanie się wieloma czynnościami w jednym czasie oraz na kilku urządzeniach jednocześnie.
Zarządzanie pokoleniem xyz – wielkie wyzwania dla przedsiębiorców
Przed obecnymi przedsiębiorcami stoi ogromne wyzwanie, jakim jest pozyskiwanie lojalnych pracowników co staje się na rynku pracy coraz trudniejsze. Z kolei zdobywanie nowych klientów wymaga nadążania nad ciągłym rozwojem, oczekiwaniami potencjalnych klientów oraz coraz to nowszych form promocji swojego biznesu. Obecnie przestarzałe reklamy zamieszane w gazetach z czasów X-ów, czy obecne billboardy z pokolenia Y są zastępowane nowoczesnymi reklamą w sieci. W związku z tym zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie to wielkie wyzwanie dla obecnych oraz przyszłych menadżerów. W tym celu niezbędne jest uczestnictwo w zarządzanie pokoleniami szkolenie oraz współpraca w zespole szkolenie.
Zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie, a współpraca w zespole szkolenie
Przed każdym współczesnym liderem stoi ważne wyzwanie do zrealizowania, jakim jest zarządzanie pokoleniami. Różnorodność pokoleniowa na przestrzeni zawodowej wymaga sprawnego zarządzania poszczególnymi generacjami.
Każde prosperujące na rynku pracy pokolenie ukształtowało się w innych warunkach, czasach oraz okolicznościach, dlatego też nadzorowanie poszczególnymi grupami pracowników stanowi ogromne wyzwanie dla każdego zwierzchnika. Musi on potrafić dobrze zrozumieć ich wymagania, potrzeby oraz oczekiwania. W związku z tym skazane są zmiany sposobów kierowania w stosunku do tych zróżnicowanych wiekowo grup pracowniczych. W tym celu niezbędne jest zarządzanie pokoleniami szkolenie oraz współpraca w zespole szkolenie.
Każdy lider musi zdawać sobie sprawę z tego, że tylko umiejętność sprawnego dopasowana narzędzi kierowniczych w zarządzaniu podwładnymi może być gwarantem spełnienia poszczególnych oczekiwać i odnoszenia sukcesów na polu zarządzania pokoleniami.