Czym charakteryzuje się najmłodsze pokolenie na rynku pracy?

Jakim pokoleniem jestem? – takie oto pytanie zadaje sobie często wiele osób aktywnych zawodowo. Otóż obecnie na rynku pracy wyróżnia się cztery pokolenia: baby boomers, X, Y oraz najmłodsze Z. Te poszczególne grupy charakteryzującą się różnym podejściem do wykonywanego zawodu oraz do współpracowników. Na czym polega zarządzanie pokoleniem Z?

Gamma - Czym charakteryzuje się najmłodsze pokolenie na rynku pracy?

 
Czym charakteryzuje się najmłodsze pokolenie na rynku pracy?

Jakim pokoleniem jestem? - takie oto pytanie zadaje sobie często wiele osób aktywnych zawodowo. Otóż obecnie na rynku pracy wyróżnia się cztery pokolenia: baby boomers, X, Y oraz najmłodsze Z. Te poszczególne grupy charakteryzującą się różnym podejściem do wykonywanego zawodu oraz do współpracowników. Na czym polega zarządzanie pokoleniem Z?

Jakim pokoleniem jestem? - charakterystyka osób aktywnych zawodowo

Przedział wiekowy osób aktywnych zawodowo jest mocno zróżnicowany. Zatem jakim pokoleniem jestem? Wyróżnia się cztery rodzaje pokoleń takie jak:

  • pokolenie baby boomers – do którego należą osoby, które urodziły się w latach 1946–1964. Najstarsi przedstawiciele z tej grupy mają już ponad siedemdziesiąt lat, a więc powoli kończą swoje życie zawodowe.
  • pokolenie X – osoby które urodziły się w latach 1965-1979. Są to zatem dojrzali i godni zaufania pracownicy, których charakteryzuje lojalność wobec pracodawcy. Osoby te cenią sobie rozwój osobisty, niezależność, różnorodność i pracowitość.
  • pokolenie Y - to osoby urodzone w latach 1980-1989, często określane są one mianem "millenialsów". Na rynku pracy często okazują się wielozadaniowcami, otwartymi na nowe wyzwania. Angażują się w interesującą ich pracę, ceniąc sobie jednocześnie elastyczność godzin pracy. Ponadto oczekują satysfakcjonującejpłacy oraz inwestowania w ich rozwój zawodowy.
  • pokolenie C – zwane też Z – osoby urodzone od 1995 roku. Dobrze znają one internet oraz są gotowości do wszelkich zmian. Ludzie Ci praktycznie nie pamiętają czasów sprzed ery internetu czy ejścia Polski do Unii Europejskiej. Są to osoby otwarte na nowe rozwiązania oraz twórcze. W tym przypadku Zarządzanie pokoleniami szkolenie jest niezbędne do sprawnej komunikacji na linii podwładny – przełożony.

Zarządzanie pokoleniem Z – na czym polega?

Powoli na rynek pracy wchodzi najmłodsze pokolenie. Zarządzanie pokoleniem Z to ogromne wyzwanie dla obecnych pracodawców.
Pokolenie po 2000 roku urodzone charakteryzuje się ogromną empatią, otwartością oraz bezpośredniością. Mają one dużą potrzebę kontaktów międzyludzkich i lubią spotkania twarzą w twarz oraz jasne komunikaty ze strony drugiej osoby. Budowanie pozytywnych relacji społecznych jest dla nich zawsze najważniejszym celem.

Pomimo, żepokolenie po 2000 roku dopiero zaczyna wchodzić w dojrzałe życie, to ze względu na otwartość na świat i wielozadaniowość zyskuje znaczną przewagę nad starszym pokoleniem Y. Ci młodzi ludzie są doskonale zaznajomieni z nową technologią, która to stanowi dla nich naturalne środowisko. Współczesny 5-latek potrafi dzisiaj znacznie szybciej opanować obsługę smartfona czy laptopa, niż wiele osób dorosłych.

Pokolenie po 2000 roku urodzone każdą wątpliwość sprawdza w internecie, do którego to ma stały dostęp. Nie ma ono żadnych problemów z komunikacją wirtualną. Często osoby te mają wielu znajomych z odległych krańców świata. Co prawda większość osób z pokolenia Z wychowało się w dobrobycie, niemniej jest to jedna z najbardziej podzielonych generacji, gdyż dokładnie widać po jej przedstawicielach, jak wygląda ich sytuacja materialna, co przekazali im rodzice oraz jaki mają dostęp do kultury, rozwoju czy wykształcenia.

Większość z nich jest wychowywana bezstresowo, zawsze dostają to, czego chcą i są bardzo rozpieszczani. W związku z tym nie ma w nich pokory, gdyż uważają, że wszystko im się należy. Generacja Z często składa się z indywidualistów oraz samotników, którzy są niepokorni i wręcz egoistyczni. Ponadto są to osoby kreatywne, ceniące sobie samorozwój oraz niezależność. W związku z tym, coraz więcej pracodawców decyduje się na motywowanie pracowników szkolenie.

Pokolenie Z na rynku pracy – zarządzanie pokoleniami szkolenie

Osoby z pokolenia Z cenią sobie szybkość i praktyczność, a rzeczy użyteczne to dla nich takie, dzięki którym można oszczędzić czas. W związku z tym zazwyczaj nie czekają, żeby wyrobić sobie opinię na dany temat, lecz szybko oceniają, że coś jest bezużyteczne lub też odwrotnie. Zachowanie takie może to stanowić pewien problem, z którym to pracodawcy będą musieli sobie niejednokrotnie poradzić. W związku z tym niezbędne jest dla nich profesjonalne - motywowanie pracowników szkolenie, które to uczy jak zarządzać najmłodszymi pracownikami w firmie.

Pokolenie to będzie zawsze chciało pracować w miejscu, które zapewnia im ciekawe zadania oraz nieustanny rozwój. Zatem trudno będzie zatrzymać przedstawicieli tego pokolenia w jednej firmie, jeżeli pracodawca nie dołoży wszelkich starań do tego, aby pracownik mógł uczyć się czegoś nowego i nie stać w jednym miejscu. Dorastające osoby są doskonale przygotowane do wyścigu szczurów, który to może mieć miejsce na drodze do sukcesu. Praca z pokoleniem Z może być początkowo dla pracodawców bardzo trudna, a pomóc im może z pewnością zarządzanie pokoleniami szkolenie.

Pracodawcy będą bowiem musieli znaleźć odpowiedni sposób, by skutecznie okiełznać niepokorną duszę młodych ludzi. Tylko odpowiednio dobrana strategia może sprawić, że okażą się oni naprawdę świetną grupą pracowników.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza