Zastanawiając się nad rozwojem kariery zawodowej, już na samym wstępie, jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Do jednych z najważniejszych z nich zalicza się choćby to o rodzaj wykonywanej pracy w przyszłości, warunki zatrudnienia i wynagrodzenia, a także o potencjalne możliwości awansu. Wszystkie wymienione punkty powinny być elementem dyskusji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie ma bowiem nic gorszego, niż praca która nie przynosi ani satysfakcji ani godziwego wynagrodzenia.
Trendy na rynku pracy
Coraz więcej osób, ceniąc swoją niezależność decyduje się na opuszczenie wielkich korporacji i na pracę na własny rachunek. Praca z domu ma wiele korzyści, wśród których na pierwszym miejscu wymienić można elastyczne dysponowanie czasem własnym i brak kontroli ze strony innych osób. Jest to doskonałe rozwiązanie chociażby dla młodych rodziców, którzy pragną jak najwięcej czasu spędzać ze swoim dzieckiem. Jednak nie ma się co oszukiwać - praca na własną rękę to nie tylko lukier. Trzeba się nieraz nieźle napocić aby zdobyć wystarczającą ilość zleceń.
Z tego powodu niektórzy boją się całkowicie usamodzielnić. Powstało jednak pewne ciekawe rozwiązanie pośrednie. Nowoczesne firmy oferują swoim pracownikom możliwość zdalnej pracy z domu, przynajmniej w częściowym wymiarze. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich - największe możliwości w tym zakresie mają osoby pracujące przy komputerach - na przykład graficy komputerowi czy też programiści.
Organizacja pracy zdalnej - szkolenie
Praca zdalna wykonywana z domowego zacisza, znacznie odbiega od standardów typowego zatrudnienia, chociażby przez rzadszy kontakt bezpośredni z przełożonym. Owszem, są maile, rozmowy telefoniczne czy też konferencje za pośrednictwem Internetu, jednak to nie do końca jest to samo co rozmowa w cztery oczy. Każdy, kto chce umożliwić pracownikom pracę zdalną powinien skorzystać ze szkolenia, na którym można dowiedzieć się w jaki sposób efektywnie organizować i oceniać pracę na odległość.