Onboarding – czym jest i jaka jest jego rola?

Każdy z nas rozpoczynając swoją karierę zawodową zapewne znalazł się w niezręcznej sytuacji, kiedy to szybko musiał zapoznać się z ekipą pracowników i niemal natychmiast przejść do wykonywania powierzonych obowiązków. Dobrze wiemy, że działanie w nowym środowisku wymaga swego rodzaju aklimatyzacji, przełamania lodów, poznania społeczności z którą przyjdzie nam spędzać 1/3 dnia i ewentualnej pomocy w pierwszych dniach pracy. Nowy pracownik w firmie zawsze wymaga onboardingu, czyli ogółu działań, które sprawią, że adaptacja nowego pracownika przebiegnie sprawnie i „bezboleśnie”.

Gamma - Onboarding - czym jest i jaka jest jego rola?

 
Onboarding - czym jest i jaka jest jego rola?

Każdy z nas rozpoczynając swoją karierę zawodową zapewne znalazł się w niezręcznej sytuacji, kiedy to szybko musiał zapoznać się z ekipą pracowników i niemal natychmiast przejść do wykonywania powierzonych obowiązków. Dobrze wiemy, że działanie w nowym środowisku wymaga swego rodzaju aklimatyzacji, przełamania lodów, poznania społeczności z którą przyjdzie nam spędzać 1/3 dnia i ewentualnej pomocy w pierwszych dniach pracy. Nowy pracownik w firmie zawsze wymaga onboardingu, czyli ogółu działań, które sprawią, że adaptacja nowego pracownika przebiegnie sprawnie i "bezboleśnie". Co wchodzi w skład czynności onboardingowych? Jakie powinno być przyjęcie nowego pracownika i co zrobić, by poczuł się on w pełni komfortowo?

"On board" z angielskiego stanowi komendę "wszyscy na pokład!" albo "cała naprzód!" - i to właśnie jest sensem działań onboardingowych. Wszelkie podejmowane działania służą temu, by nowy pracownik jak najszybciej zasilił pokład, a dodatkowo - by poczuł się na nim na tyle dobrze, że nie będzie chciał z niego zejść na rzecz innego przedsiębiorstwa. Faktem jest, że człowiek - jako istota społeczna - potrzebuje kontaktu z drugą osobą, a kooperacja czy zdrowa rywalizacja pozytywnie wpływa nie tylko na jego otoczenie, ale i na niego samego. Faktem jest również to, że nie od razu człowiek przystosuje się do nowo zastanych warunków - adaptacja nowego pracownika trwa od 14 dni do nawet 6 miesięcy w zależności od charakteru danej osoby, zleconych mu zadań i wielu innych zmiennych. Niektórzy pracodawcy, menadżerowie i kierownicy zapominają o onboardingu świeżo zatrudnionych osób, jednak bardzo dobrze pamiętają, by egzekwować od pracowników pełni kompetencji w wykonywaniu swojej pracy już od pierwszego dnia - a to duży błąd.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.



Co powinien zawierać w sobie onboarding? Przede wszystkim - wszelką niezbędną wiedzę do realizacji zadań pracowniczych. Istotne jest solidne i należyte przygotowanie pracownika do funkcjonowania w nowym środowisku. Należy go zapoznać z polityką i strategią firmy, przyświecającym jej wartościom, misji i wizji czy organizacji "dnia codziennego". Bardzo ważne jest indywidualne przedstawienie zakresu obowiązków: przekazanie oczekiwań względem nowo zatrudnionego, ale również jego przywilejów i praw - szczególnie jeśli chodzi o możliwość rozwoju i drabinkę awansu. Miłym akcentem może być również personalne zapoznanie ze sztabem współpracowników - kilkanaście minut rozmowy z nowymi kolegami na osobności może okazać się później bardzo twórcze i cenne, jeżeli chodzi o dalszą współpracę i teamwork.

Jak przeprowadzić skuteczny onboarding? Cóż, głosów jest wiele - jedni są zwolennikami prezentacji multimedialnych i zapoznania z wiedzą teoretyczną, jak np. formy zgłaszania urlopów, wewnętrzny obieg dokumentów, inni optują za pokazaniem wszystkiego w sposób praktyczny - od obsługi skanera przez szybką instrukcję kto jest kim w przedsiębiorstwie. Naszym zdaniem jednak warto łączyć teorię z praktyką: po krótkim wprowadzeniu przy pomocy slajdów pokazać świeżo przyswojoną wiedzę, a na samym końcu zagwarantować możliwość utrwalenia nowo poznanej wiedzy w postaci np. mini-ściągawek czy spisanych plików. Jeżeli przyjdzie nam wdrożenie kilku pracowników naraz, dobrym pomysłem będzie element grywalizacji - tak indywidualnej, jak i grupowej. Nie tylko zwiększy to ich zaangażowanie w proces onboardingu, ale również pozwoli sprawdzić ich kompetencje zespołowe "na bezpiecznym gruncie".

Pomimo konkurencyjności firm na polskim rynku i tworzenie się coraz to nowych podmiotów, stosunkowo mało organizacji stosuje onboarding przy zatrudnianiu nowych osób. Przedsiębiorstwa te nie doceniają roli, którą mogą odegrać w wizerunku przyjaznego i troskliwego pracodawcy, pozostawiając "świeżaka" samemu sobie. Niektórzy rekruterzy pewnie już zapomnieli, że przełamanie lodów może być ogromnym wyzwaniem i stresującym wydarzeniem, a przecież wystarczy tak niewiele, raptem jeden dzień, by postęp wdrożeniowy nowego pracownika został zdecydowanie przyspieszony.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza