Mowa niewerbalna - czym jest, jak wygląda?
Codzienne komunikowanie się z innymi to wiele ważnych elementów. Prócz tego co mówimy, jakie słowa wypowiadamy, bardzo istotne jest również to, jakie sygnały wysyła nasze ciało. Większość z nich wysyłamy zupełnie nieświadomie i również nieświadomie mózg naszego rozmówcy odbiera te sygnały. Są one nazywane mową niewerbalną, i być może wbrew pozorom, ale mają ogromne znaczenie zarówno w naszym życiu codziennym, jak i biznesie.
Każdy bezpośredni kontakt interpersonalny oparty jest zwykle na mowie werbalnej i niewerbalnej. Mowa niewerbalna to mnóstwo znaków, jakie wysyłamy rozmówcy. Mogą to być gesty, mimika twarzy, ruchy rąk, nóg, ułożenie kończyn i wiele, wiele innych. Sygnały niewerbalne wysyłamy całymi sobą. Nawet ruch oczu, czy to, w którą stronę spojrzymy podczas wypowiedzi ma ogromne znaczenie. Zaś świadomość tego często może nam dawać znaczącą przewagę nad innymi. Zarówno w życiu, jak i w biznesie, możemy w prosty sposób określić, czy nasz rozmówca jest zainteresowany rozmową, czy jest z nami szczery, bądź czy nam ufa. Wszystko to może powiedzieć nam zachowanie drugiej osoby i sygnały niewerbalne, które nam wysyła.
Mowa niewerbalna jest tematem, który zgłębiany jest przez psychologów i psychiatrów już od lat. Wciąż prowadzone są liczne badania i eksperymenty, które mają jak najwięcej powiedzieć o nas samych i naszych myślach na podstawie mowy niewerbalnej. Porównywane są często sygnały, jakie wysyłają osoby w różnym wieku, różnej płci, różnych kultur czy o różnym wykształceniu. Okazuje się bowiem, że choć znaki niewerbalne często mogą się od siebie nieznacznie różnić, to jednak na ich podstawie niemal zawsze jesteśmy w stanie określić trafnie, czy ktoś jest z nami szczery, jakie ma intencje, czy interesuje go temat, na jaki toczy się rozmowa i wiele, wiele innych. Znajomość znaków niewerbalnych daje zaś ogromną przewagę nad rozmówcą, co w szczególności warto wykorzystać w biznesie. Prowadzenie profesjonalnych negocjacji, sprzedaż produktów czy usług, jak i wiele innych istotnych w biznesie elementów można kontrolować, jeśli zna się mowę niewerbalną.
Jak pokazały liczne badania, nie wystarczy jedynie dobrze rozumieć to, co ludzie chcą nam powiedzieć. Choć aktywne słuchanie i mówienie w odpowiedni sposób są bardzo istotne, to jednak mowa niewerbalna wydaje się być bardzo przydatnym narzędziem, który pozwoli przejąć przewagę nad rozmówcą i kontrolować prowadzona rozmowę czy negocjacje. Ponadto, nawet jeśli nasz rozmówca nie zna tajników mowy ciała, to jego mózg automatycznie zwraca uwagę na pewne sygnały, wychwytuje je i w odpowiedni sposób nastawia się zarówno względem rozmówcy jak i prowadzonej rozmowy. Jest to bardzo ważna wiadomość, bowiem osoba świadomie przemawiająca w sposób niewerbalny może skutecznie wysyłać sygnały, które mózg odbiorcy wychwyci. Znaki niewerbalne mogą więc sprawić, że nasz rozmówca będzie uważał nas za osoby bardzo kompetentne, pewne siebie i godne zaufania. To zaś pozwoli osiągnąć cel podczas negocjacji.
Sygnały niewerbalne, które chcemy wysyłać świadomie nie zawsze wychodzą nam tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Na szczęście, mowie niewerbalnej poświęconych jest wiele cennych szkoleń, podczas których można dowiedzieć się, jak wydawać się bardziej pewnym siebie, jak wzbudzać zaufanie czy wywoływać u innych poczucie bezpieczeństwa. Kontakt interpersonalny, który odbywa się osobiście może być doskonale kontrolowany przez osobę, która jest świadoma tego, jakie są podstawowe znaki niewerbalne. Te podstawowe znaki są zwykle w taki sam sposób odbierane przez podświadomość niemal każdego z nas. Wykorzystanie tego faktu może więc pomóc w negocjowaniu i osiągnięciu założonego celu. Jeśli pokierujemy rozmową w odpowiedni sposób, będzie świadomie kontrolować swoją mowę ciała, a przy tym pozostaniemy czujni i otwarci na sygnały niewerbalne, jakie wysyła nam rozmówca możemy tak pokierować całą relacją, by przyniosła nam oczekiwane korzyści. Jak więc widać, w relacjach z innymi ważne jest nie tylko odpowiednie wypowiadanie się w sposób werbalny, ale równie ważne jest to, co mówi nasze ciało.