Rozpoczynając pracę, wiele osób myśli o tym, że po kilku, kilkunastu miesiącach będzie w stanie awansować na wyższe stanowisko, rozwijać się i zarabiać więcej niż minimalna krajowa oferowana na pierwszym stanowisku. Choć nie jest to błędny sposób myślenie, droga, jaką powinno się obrać nie zawsze wygląda tak prosto. Związane jest to z oczekiwaniami przedsiębiorstwa, jakie żywi ona względem określonych stanowisk.
Od czego zależy awans w pracy?
Aby zajmować jedno z nich nie wystarczy długi staż pracy ani też przygotowanie do pełnienia bardziej odpowiedzialnej roli. Konieczna jest również specjalistyczna wiedza i gotowość do stałego podnoszenia kwalifikacji, gdyż w dzisiejszych czasach nie można sobie pozwolić na wyuczenie się zawodu raz i porządnie. Bardziej przypomina to proces, w którym nabywa się solidne podstawy, które z czasem okazują się przestarzałe i nie zasługują już na miano podstaw, do prowadzi do sytuacji, kiedy trzeba się uczyć wszystkie od nowa. W trakcie pracy w wyuczonym zawodzie może się to zdarzyć nawet kilka razy.
Co należy robić, a czego lepiej unikać?
Niemniej istotne jest nastawienie kierownictwa do pracownika oraz jego postawa wobec wykonywanych obecnie obowiązków. Jeżeli chodzi mu jedynie o pięcie się po drabinie w hierarchii firmy, zaniedbując mniej istotne zadania, jakie wykonywane są na niższych stanowiskach, istnieje spora szansa na to, że nie będzie on przywiązywał uwagi go swoich zadań, myśląc już o następnym kroku w karierze. Równie istotne jest, aby pozwolić się zauważyć przełożonemu. Sukcesy pozwalają dostrzec potencjalnych kandydatów, nawet jeżeli nie jest prowadzona rekrutacja na dane stanowisko. Nie powinno się jednak robić tego kosztem innych, wiedząc, że posiadają oni podobne, jeżeli nie lepsze umiejętności.
Rywalizacja kosztem niszczenia ciężkiej pracy rywala albo przypisywanie sobie jego osiągnięć o nie tylko moralnie wątpliwa strategia, ale też udowodniona może wiązać się z przykrymi konsekwencjami - upomnieniem, karami bądź nawet wypowiedzeniem umowy o pracę z adnotacją o jej dyscyplinarnym charakterze.